Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kolonija fin

Стрип колонијата се одржува во Велес, од денес 21 до сабота 25 август, како еволутивен напредок во организирањето на традиционалниот стрип салон што се организира секоја година. 

Организаторите за цел ја издвоија можноста за подолготраен активен контакт и соработка помегу учесниците од разни земји.На првата стрип колонија учествуваат гости од Србија, поточно од Рашка, Лесковац и Белград,потоа од Црна Гора како и автори од разни генерации од Македонија.

ucitel fin

Нивна задача за време на престојот е да нацртаат стрип , без оглед дали е претходно подготвен.Под будното око на специјалниот гостин Владимир Весовиќ од Белград тие ги развиваат своите способности. Стрип колонијата во Велес се одржува во просториите на Средношколскиот дом „Лазар Лазаревски“.

Нацртаните стрипови ќе бидат во конкуренција за првата награда на веќе објавениот интернационален стрип конкурс, што истекува на 20 септември. Исто така ќе се стекнат со право на објавување во ревиите „Стрип Креатор“ и „Алманах“. Стриповите ќе бидат изложени и на традиционалната стрип изложба,во средината на месец октомври во Велес./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.