Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Над триесетина поетски творби од роднокрајни писатели се впишани во новиот зборник „Велешки поетски пулсирања 2015“, што вчеравечер беше промовиран пред велешката јавност. Промоцијата на зборникот е уште еден документ кој го потвдрува фактот дека Велес и понатаму е центар на културата, традицијата и македонскиот непокор по кој се препознаваме и идентификуваме.

„Промоцијата на велешкиот поетски зборник на Клубот на писатели што го носи името на основоположникот на современата македонска литература Кочо Солев Рацин е уште еден пример со кој се покажува дека еднаш посеаното семе до ден денешен продолжува. Одговорноста пред пишаниот збор покажува дека литературата потекнува од самиот живот но теоријата вели дека таа од секогаш била и си останува нешто повеќе од обичниот живот“, рече промоторот Васил Тоциновски.

Поетскиот зборник е исткаен од стихови на познати и непознати писатели чија најголема љубов е пишаниот збор. Во него се вметнати и стиховите на ученици од четирите средни училишта во градот.

„ Се надеваме искрено дека ќе прерасне во традиција затоа што една од нашите членки од Германија изрази волја да биде спонзор на вакво издание во наредните години. Многу ми е драго што се застапени учениците од средните училишта со по три ученика од сите четири средни училишта. Мислам дека тоа ќе биде поттик понатаму и за идните генерации, да творат и да читаат“, рече писателката Лилјана Арсова.

Ова е второ издание на поетскиот зборник „Велешки поетски пулсирања“. Неговата вчерашна промоција во Ликовниот салон беше збогатена  со настапи на ученици од музичкото училиште како и со стихови од млади роднокрајни писатели./Д.С

 

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново