Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Festival Lira

21.11.2020

Во просториите на Центарот за култура Ацо Ѓорчев - Неготино, вчера традиционално како и секоја година се одржа вокално - инструменталниот фестивал „Лира“. Манифестацијата се одржа во организација на Центар за култура Ацо Ѓорчев - Неготино и пеачката група при КУД „Јане Сандански“ која што работи во склоп на Центарот за култура.

Целиот настан е проект кој е одобрен и се одржува под покровителство на Министерството за Култура.

Оваа година гости на фестивалот беа членовите на пеачката и инструментална група „АТМИ Митко Алексов“ од Кочани.

Концертот започна со звуци на убавата езгија на кавалот, а канонот и тапанот само ја надополнија репертоарската содржина. На фестивалот можеа да се слушнат песни и да се видат ора од повеќе етнички предели на државата.

Во услови на пандемија, бројот на посетители на настанот оваа година беше ограничен на само 50 лица, а беа почитувани и сите здравствени мерки и препораки за заштита од вирусот Ковид - 19.

Мите Јаначков

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново