Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

IgorZdravkovski fin

На прес конференцијата на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Општина Велес реагираше претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ, Игор Здравковски. Тој на прозивката од советничката Лазаровска Прличкова за напишан фејзбук статус врати со тоа што напиша дека прво го поздравува преименувањето на градскиот стадион во Зоран Паунов, како заедничка иницијатии затоа што ретко која иницијатива поминала едногласно со поддршка од страна на сите советници во општината. Во писмена реакција Здравковски додава дека особено затоа што Паунов „ е современик и човек кој достојно го промовираше велешкиот спорт долги години и ја имаше таа среќа да биде еден од ретките претставници на велешките спортски школи кој остави печат, и врз неговото дело се изградија многу млади луѓе со желба да спортуваат и да се докажуваат, за разлика од овие генерации кој за жал неможат да гледаат големи спортски настани ниту на ТВ“.

Одговарајќи пак на прозивката за објавениот фејзбук статус Здравковски напиша: 

-Да бидам искрен се израдував кога слушнав дека советничката група на СДС спрема прес конференција, бидејќи помислив дека конечно ќе кажете дека нешто ќе се работи или пак ќе испаднете со некој конкретен проект кој би придонел за подобрување на животот на граѓаните кој го ветувавте. Помислив дека ќе кажете за Вашиот и за жал наш градоначалник конечно ќе отпочне со реализација на проектите за атмосферска канализација кои веќе требаше да бидат реализирани, ќе кажете дека сте обезбедиле некој грант - каков што обезбедија Чашка и Градско (но не и Велес), мислев дека ќе кажете дека конечно ќе отпочнете со изградба на катни гаражи или затворен пазар. За базенот искрено и не очекував да кажете ништо бидејќи и сами не верувате во негова навремена санација и пуштање во употреба за оваа сезона. Целта да ја замајувате јавноста со некојси саркастично - хумористични фб постови од приватен профил и не ја доловивте баш, и сето тоа е последица на стерилното работење на општината и администрација. Еве кратко за крај во однос на тој саркастично – хумористичен фб пост - Иако немам некој посебни емоции спрема човекот на сликата, ако не беше тој човек ниту автобус, ниту триумфална капија, ниту плоштад ќе немаше, а и РК Вардар не ќе се издигнеше до овие висини, напиша во реакцијата претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ во Велес.

peskaravel

deltaprom

malina

babuna1

Поврзани вести

Kozuvcanka NG 300x250 Duma

veles2

gradsko1

caska

JPVLISICE

romantik1

jkpsvetinikole

crvenkrst2

vmro

biblioteka

fokus1

teatar

sekerce

gradinka

macaovcarova

konsalting

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

Најново