Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kontejner fin

Со рециклирање на едно пластично шише се заштедува енергија за една сијалица од 60 вати да работи шест часа, а со еден тон рециклирани шишиња или 20.000 шишиња се заштедува енергија колку што трошат две лица во текот на една година што изнесува околу 5.700 киловати како и количина на вода што би ја користел еден човек за време од два месеца. Сепак, мал процент од пластиката во Македонија се рециклира.
Од речиси 14.000 тони пластика што се создава годишно на пазарот, се рециклираат само 19 % поточно околу 2.600 тони.

ekologisti

Еколошкото друштво „Вила Зора“ од Велес и Институтот за комуникациски студии, во рамките на кампањата за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!“ во средата на 26 јуни организира еко-акции за собирање на ПЕТ амбалажа на неколку локации во централното градско подрачје на Велес.

ekologist1

ekologisti1

Активисти на „Вила Зора“ ги чисеа деловите на градот кадешто има поставено контејнери наменети за ПЕТ амбалажа и делеа платнени торби за собирање пластични шишиња на граѓаните.

ekologsti3

Акцијата има еколошка и едукативна цел./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново