Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

lence1

Во знак на добрососедство, пријателство и сожителство, граѓани од муслиманска вероисповед од Велес и од прилепското село Житошје на првиот ден од големиот муслимански празник Курбан бајрам, за прв пат, донираа 40 курбани за христијански семејства во градот. Донацијата, составена од по неколку килограми свежо месо, ја прими и распредели граѓанската хуманитарна организација „Хаус оф хоуп - Ленче Здравкин“.

Велешанецот Мермет Усеинов кој донесе дел од курбаните рече дека годинава од поголем број на нивни роднини и пријатели, исселеници во странство, пристигнале повеќе средства па затоа на одбележувањето на празникот одлучиле да подарат донација и на христијански семејства.

lence3

- Нашата вера налага да не правме разлика помеѓу граѓани христијани и муслимани. Со оваа донација сакаме на сечија трпезата за време на тридневното одбележување на Курбан Бајрам да има и месо. Ленче Здравкин не ги дели по вероисповед граѓаните на кои им помага. Во знак на нашата соработка ние од срце ја подаруваме оваа донација, рече Усеинов.

lence2

lence5

Втората пратка на курбани во месо ја донесоа Деко и Изет Идризовиќ по потекло од прилепското село Житошје. Деко е исселеник во Швајцарија,неговото семејство е познато по хуманитарни активности кое е заинтересирано за соработка и обезбедување на донации за граѓаните во родната земја.

- За Ленче читаме и следиме се што работи во Женева. Сакаме да помагаме за граѓаните во Македонија. Ќе се обидеме да ја продлабочиме соработката. Разговаравме на кои начин можеме да помагаме, рече Деко Идризовиќ.

lence4

Во име на семејствата од Велес, кои се во социјален ризик, и добија донација во месо Ленче Здравкин им се заблагодари на донаторите и им го честитаа Курбан Бајрам како на донаторите така и на сите граѓани од муслиманска вероисповед.

- Сите овие хумани луѓе бајрамската радост ја споделија со нас. Драги пријатели ширум светот Курбан Бајрам нека ги исполни вашите домови со семејна топлина, љубов и среќа. Честит празник, со вашата добрина и хуманост исполнете ги желбите на скромните сограѓани кои не можат сами да си помогнат, рече Здравкин./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново