Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kovid31

31.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 36
- Куманово 11
- Дебар 2
- Штип 11
- Прилеп 1
- Тетово 14
- Струга 8
- Велес 4
- Битола 2
- Кавадарци 5
- Гостивар 16
- Струмица 1
- Крушево 1
- Кочани 1
- Пробиштип 2
- Македонски Брод 1
- Виница 6
- Свети Николе 1
- Кичево 15
- Ресен 1

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 534 оздравени пациенти од:

- Скопје 353
- Куманово 61
- Дебар 17
- Штип 27
- Прилеп 5
- Тетово-17
- Струга 4
- Велес 4
- Охрид 3
- Гостивар 14
- Струмица 4
- Крушево 1
- Кочани 2
- Пробиштип 8
- Свети Николе 5
- Кичево 7
- Ресен 2

Во денешните регистрирани оздравени лица најголем број од оздравените се лица од изминатиот период пријавени збирно од локалните центри за јавно здравје кон ИЈЗ.

Починати се 6 лица, пет пациенти од Скопје (66, 67, 34, 67 и 86 години) и пациент од Кочани (76 г.). Пет пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Досега во земјата се направени вкупно 102317 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10754, бројката на оздравени пациенти е 6554, на починати е 486, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3714.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново