Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Потоа ја убил и рекол на мајка и дека злите духови и го искршиле вратот

Во Пакистан Егзорцист силува и измачувал 16-годишно девојче со денови за да ја “ослободи од демоните “, по што и рекол на мајката дека “злите духови”и го искршиле вратот на детето. Девојката што се вика Сара, била донесена од мајка си, која верувала дека шаманот ќе ја излечи болката нејзиниот стомак и нејзините психијатриски проблеми.Наместо да излекува ќерката, мажот ја вратил мртва. Тој за смртта на детето го обвинил “ќаволот”, кој бил опседнат. Девојката била поднесена кај Шаманот Џиндуада минатите викенди, а според локалните медиуми, тој и рекол на мајката дека ќе му бидат потребни 4 дена да ја излекува девојката да му ја оставата дома .Во среддата тој го предал телото на мајката. Таа го вратила трупот во своето родно село Буреуала и таму им станало јасно дека вратот на детето бил скршен.Семејството одбило да соопшти за смртта во полицијата, бидејќи тоа била “Божја волја”.

Извор: Локално.мк

 

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново