Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

galaksy fin

Samsung денеска го претстави својот втор модел со екран на преклопување, наречен Galaxy Z Flip. Моделот се разликува од Galaxy Fold по неговиот стил на преклопување, кој е вертикален како Motorola Razr.

Корисниците добиваат 6,7-инчен динамичен AMOLED дисплеј со сооднос на страните 22:9 аспект и резолуција од 1080 x 2636 пиксели, што порано никогаш не сме го виделе кај компанијата. На него е поставено ново ултра тенко стакло. Интересна карактеристика е дека екранот е заклучен под различни агли, дозволувајќи им на корисниците да го користат телефонот без да го држат – на пример, за селфи, видео повици или видео-снимка за YouTube.

Од страната на куќиштето е поставен сензор за отпечатоци, додека врз капакот има екранот на допир со допир од 1,06-инчи (300 x 116 пиксели) за пристап до известувања и други информации што овозможуваат апликацијата да се стартува кога ќе се отвори телефонот. Овој дисплеј може да се користи и за селфи.

Кај хардверот гледаме чипсет Snapdragon 855+ во комбинација со 8 GB RAM и 256 GB меморија за датотеки. Главната камера е двојна и вклучува два сензори од 12 MP со различна оптика (широкоаголна и ултраширокоаголна), а 10MP камера е додадена за селфи во отворот на екранот. Предната камера има автофокус. Сè е напојувано од двојна батерија од 3300 mAh, што звучи малку, но Samsung вели дека тоа ќе биде доволно за еден ден работа.

Samsung Galaxy Z Flip ќе биде достапен во црна и виолетова боја, но ќе има и златна верзија на некои пазари. Продажбата во САД започнува на 14 февруари од 1.380 долари.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново