Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zafatenazena fin

Работните распореди се полни со средби и итни задачи, мајчинството не останува во заден план, а маневрирањето меѓу професионалниот и личниот живот буквално се должи на организацијата на секоја слободна минута.

Кога останува време за самите нив? Вработените дами во денешно време се секако не помалку суетни од жените на претходните генерации.

Да, факт е дека ретко се наоѓа “дупка” меѓу обврските за да се отиде на вистинска релаксирачка терапија во салон или да приготвиме маска за лице во домашни услови.

За да не морале да правите компромис со својот изглед, приложете ги во секојдневнието следниве испробани совети за убавина.

Ќе ја почувствувате веднаш разликата.

1. Храна

Да се храните здраво бара понекогаш не само повеќе средства, но и време. Сепак, постои начин да ја исполните дневната доза со витамини и да ја засилите убавината од внатре кон надвор. Консумирајте главно зеленчук и овошје богато со растителни влакна.

2. Скромност

Добро е да размислите за количините шеќер, сол, кофеин и алкохол, кои ги внесувате. Редуцирајто ги максимално и во одреден момент обидете се да се лишите целосно од нив. Ќе се чувствувате многу подобро, откако организмот ќе се привикне.

3. Вода

За да го зголемите вашиот метаболизам и да направите своевидно чистење на кожата, пијте најмалку два литри вода на ден.

4. Зголемете

Бидејќи нема да нагласуваме само на работите од кои треба да се откажете, ви кажуваме да акцентирате на зголемен внес на семиња од чија и морска храна. На овој начин ќе си ги набавите потребните количини на Омега-3 масни киселини.

5. Сон

Спиењето има многу важна улога како за обновување на силите на организмот, така и за способноста за концентрација, метаболизмот и регенерација на клетките на кожата. Набавувајте си барем по 8 часа сон дневно.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.