Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

grejpfrut fin

Ако дваесет минути пред оброк јадете грејпфрут, тоа ќе ви овозможи добар апетит и уште подобро варење. Сокот и самиот плод имаат корисен ефект врз гастроинтестиналниот тракт и помагаат кај болести поврзани со варењето.

Покрај сокот и месото од грејпфрут, кората е исто така исклучително корисна и е одличен лек против металоиди и болки во стомакот.

Изрендајте ја кората, па добро исушете ја и земајте по една лажичка на ден, полека џвакајте ја.

Корисните својства на грејпфрутот помагаат кај кардиоваскуларни болести, а се препорачува да се јаде еден грејпфрут дневно.

Супстанциите содржани во пулпата и сокот од ова овошје го намалуваат холестеролот во крвта. За да спречите срцеви заболувања, се препорачува да го јадете ова овошје за доручек и тоа неколку дена неделно.

Народен лек со грејпфрут

Тинктура: Семките од грејпфрут и кората се разликуваат од другите агруми бидејќи содржат посебна горчина. Оваа горчина, заедно со есенцијалните масла е најдобар природен антибиотик. Нè спасуваат од стотици паразити и патогени микрофлори, а што е најважно од габични болести во цревата.

Тинктурата се прави со семките и кората, додека кората ситно се сече. Ставете сè во тегла и полијте ракија преку неа. Оставете 10 дена да отстои на собна температура подалеку од сонце.

Оваа тинктура се консумира два пати дневно пред оброк. Вкусот е исклучително пријатен.

Овој лек може да го користат и деца (во разредена форма, со вода), а особено ако имаат кандидијаза, стоматитис.

Лековито масло: Кората и семките од грејпфрут се оставаат во тегла па се преливаат со маслиново масло. Се чува на темно и ладно место околу еден месец. Со тоа масло се лечат габични инфекции на ноктите и нозете.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .