Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

grejpfrut fin

Ако дваесет минути пред оброк јадете грејпфрут, тоа ќе ви овозможи добар апетит и уште подобро варење. Сокот и самиот плод имаат корисен ефект врз гастроинтестиналниот тракт и помагаат кај болести поврзани со варењето.

Покрај сокот и месото од грејпфрут, кората е исто така исклучително корисна и е одличен лек против металоиди и болки во стомакот.

Изрендајте ја кората, па добро исушете ја и земајте по една лажичка на ден, полека џвакајте ја.

Корисните својства на грејпфрутот помагаат кај кардиоваскуларни болести, а се препорачува да се јаде еден грејпфрут дневно.

Супстанциите содржани во пулпата и сокот од ова овошје го намалуваат холестеролот во крвта. За да спречите срцеви заболувања, се препорачува да го јадете ова овошје за доручек и тоа неколку дена неделно.

Народен лек со грејпфрут

Тинктура: Семките од грејпфрут и кората се разликуваат од другите агруми бидејќи содржат посебна горчина. Оваа горчина, заедно со есенцијалните масла е најдобар природен антибиотик. Нè спасуваат од стотици паразити и патогени микрофлори, а што е најважно од габични болести во цревата.

Тинктурата се прави со семките и кората, додека кората ситно се сече. Ставете сè во тегла и полијте ракија преку неа. Оставете 10 дена да отстои на собна температура подалеку од сонце.

Оваа тинктура се консумира два пати дневно пред оброк. Вкусот е исклучително пријатен.

Овој лек може да го користат и деца (во разредена форма, со вода), а особено ако имаат кандидијаза, стоматитис.

Лековито масло: Кората и семките од грејпфрут се оставаат во тегла па се преливаат со маслиново масло. Се чува на темно и ладно место околу еден месец. Со тоа масло се лечат габични инфекции на ноктите и нозете.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново