Путин воопшто не ги спомна Пендаровски и Вучиќ во својот говор

Објавено на 7 мај, 2022 во 10:16

„Вистиномер“ го прегледа говорот на рускиот претседател, Владимир Путин од 24.02.2022 г., објавен на официјалната страница на Кремљ, и во него тој во никаков контекст не ги спомнува македонскиот и српскиот претседател

Текст насловен: „Путин ги предупреди Пендаровски Вучиќ и балканските лидери да не се мешаат? АКО НЕКОЈ ПОКУША ДА НИ ЗАСМЕТА ЌЕ ПРЕТРПИ ОГРОМНИ ПОСЛЕДИЦИ“, пренесува дел од обраќањето на рускиот претседател Владимир Путин од 24.02.2022 година, денот кога Русија ја нападна Украина.

Текстот во насловот тврди дека Путин во својот говор ги предупредил македонскиот и српскиот претседател, Стево Пендаровски и Александар Вучиќ, како и другите балкански лидери, да не се мешаат во рускиот поход на Украина. Ова не е вистина, Путин во својот говор никаде не ги спомна Пендаровски и Вучиќ.

Во текстот, иако на почетокот се вели дека е пренесен целиот говор на Путин, кој е објавен на веб-страницата на Кремљ, такво нешто нема. Пренесени се само два пасуси од неговиот воведен говор и тоа е сè. Нема ниту линк до официјалната страница на Кремљ, каде читателите би можеле да го прочитаат целиот говор на Путин и да се уверат, дали тој навистина ги спомнал Пендаровски и Вучиќ или не.

„Вистиномер“ го прегледа говорот на рускиот претседател и такво нешто не најде. На почетокот тој зборува за проширувањето на НАТО на исток и приближување на воената инфраструктура на Атланскиот сојуз до руските граници.

Познато е дека 30 години упорно и трпеливо се обидуваме да постигнеме договор со водечките земји на НАТО за принципите на еднаква и неделива безбедност во Европа. Како одговор на нашите предлози, постојано бевме соочени или со цинична измама и лаги, или со обиди за притисок и уцена, додека Северноатлантската алијанса, во меѓувреме, и покрај сите наши протести и грижи, постојано се проширува. Воената машина се движи и, повторувам, се приближува до нашите граници, вели Путин.

Понатаму, тој се осврнува на односот на западните земји по Втората светска војна, спомнувајќи го и бомбардирањето на НАТО на Србија:

Се разбира, во практичниот живот, во меѓународните односи, во правилата за нивно регулирање, неопходно беше да се земат предвид промените во состојбите во светот и самата рамнотежа на силите. Но, тоа требаше да се направи професионално, непречено, трпеливо, имајќи ги предвид и почитувајќи ги интересите на сите земји и разбирајќи ја нашата одговорност. Но, не – состојба на еуфорија од апсолутна супериорност, еден вид модерна форма на апсолутизам, па дури и на позадината на ниското ниво на општа култура и ароганција на оние кои подготвуваа, донесуваа и протуркаа одлуки кои беа од корист само за нив. Ситуацијата почна да се развива според различно сценарио.

Не мора да барате далеку за примери. Прво, без никаква санкција од Советот за безбедност на ОН, тие извршија крвава воена операција против Белград, користејќи авиони и проектили токму во центарот на Европа. Неколку недели континуирано бомбардирање на цивилни градови, на инфраструктура за поддршка на животот. Мораме да ги потсетиме овие факти, инаку некои западни колеги не сакаат да се сеќаваат на тие настани и кога зборуваме за тоа, претпочитаат да не посочуваат на нормите на меѓународното право, туку на околностите што тие ги толкуваат како што им одговара.

Рускиот претседател продолжува со ситуацијата во Ирак, Либија, Сирија обвинувајќи ги САД и сојузниците дека без правна основа, со лаги, извршиле воен поход на овие земји:

Сепак, посебно место во оваа серија зазема, се разбира, инвазијата на Ирак, исто така без никаква правна основа. Како изговор, тие избраа веродостојни информации кои наводно им се достапни на САД за присуството на оружје за масовно уништување во Ирак. Како доказ за тоа, јавно, пред очите на целиот свет, американскиот државен секретар затресе некаква епрувета со бел прав, уверувајќи ги сите дека тоа е хемиското оружје што се развива во Ирак. И тогаш се покажа дека сето ова е измама, блеф: во Ирак нема хемиско оружје. Неверојатно, изненадувачки, но фактот останува. Имаше лаги на највисоко државно ниво и од високата говорница на ОН. И како резултат – огромни жртви, уништување, неверојатен наплив на тероризам.

Рускиот претседател нагласува дека и тој бил измамен во поглед на проширувањето на НАТО на исток. Иако му било ветено дека такво нешто нема да има, ветувањето паднало во вода.

Што се однесува до нашата земја, по распадот на СССР, со сета невидена отвореност на новата модерна Русија, подготвеноста чесно да работиме со САД и другите западни партнери и во услови на практично еднострано разоружување, тие веднаш се обидоа да не стиснат, да завршат со нас и целосно да не уништат. Токму тоа се случи во 90-тите, на почетокот на 2000-тите, кога таканаречениот колективен Запад најактивно го поддржуваше сепаратизмот и платеничките банди во јужна Русија. Какви жртви, какви загуби не чинеше сето тоа тогаш, низ какви искушенија требаше да поминеме пред конечно да го скршиме грбот на меѓународниот тероризам на Кавказ. Се сеќаваме на ова и никогаш нема да го заборавиме, вели тој.

Путин, меѓу другото, нагласува и дека за Русија е неприфатливо натамошното проширување на НАТО на териториите на Украина:

И сега, додека НАТО се шири кон исток, ситуацијата за нашата земја секоја година е се полоша и поопасна. Згора на тоа, во последните денови раководството на НАТО отворено зборува за потребата од забрзување, забрзување на унапредувањето на инфраструктурата на Алијансата до границите на Русија. Со други зборови, тие ја зацврстуваат својата позиција. Повеќе не можеме само да продолжиме да набљудуваме што се случува. Тоа би било апсолутно неодговорно од наша страна. За нас е неприфатливо натамошното проширување на инфраструктурата на Северноатлантската алијанса, започнатиот воен развој на териториите на Украина. Поентата, се разбира, не е самата организација на НАТО – таа е само инструмент на надворешната политика на САД. Проблемот е што на териториите до нас, ќе забележам, на нашите сопствени историски територии се создава непријателска „анти – Русија“ која е ставена под целосна надворешна контрола, интензивно се населува од вооружените сили на земјите од НАТО и е напумпана со најмодерно оружје.

Што се однесува до ситуацијата во Донбас, Путин вели дека Русија се обидела од 2014 година навака мирно да се реши конфликтот, со политички средства, но залудно.

Како што реков во моето претходно обраќање, не може да се гледа што се случува таму без сочувство. Едноставно беше невозможно да се издржи сето ова. Беше неопходно веднаш да се запре овој кошмар – геноцидот врз милионите луѓе кои живеат таму, кои се потпираат само на Русија, се надеваат само на нас. Токму овие аспирации, чувства, болка на луѓето беа за нас главен мотив за да донесеме одлука за признавање на народните републики Донбас, вели Путин.

Рускиот претседател рече дека Русија ќе продолжи да се однесува со почит кон сите новоформирани земји во постсоветскиот простор, но посочи дека  „не може да се чувствува безбедна, да се развива, да постои со постојана закана што произлегува од територијата на модерна Украина“.

Дозволете ми да ве потсетам дека во 2000-2005 година им дадовме воен отпор на терористите во Кавказ, го браневме интегритетот на нашата држава, ја спасивме Русија. Во 2014 година тие ги поддржаа жителите на Крим и Севастопол. Во 2015 година, вооружените сили поставија сигурна бариера за пенетрација на терористите од Сирија во Русија. Немавме друг начин да се заштитиме. Истото се случува и сега. Вие и јас едноставно не останавме со друга можност да ја заштитиме Русија, нашиот народ, освен онаа што ќе бидеме принудени да ја искористиме денес. Околностите бараат од нас да преземеме решителна и итна акција. Народните републики Донбас се обратија кон Русија со барање за помош.

Тој нагласи дека плановите на Русија не вклучуваат окупација на украински територии. „Никому ништо на сила нема да наметнуваме“, рече Путин.

Обракајќи се до воениот персонал на вооружените сили на Украина, Путин ги повика да го остават оружјето.

Почитувани другари! Вашите татковци, дедовци, прадедовци не се бореа со нацистите, бранејќи ја нашата заедничка татковина, така што денешните неонацисти ја презедоа власта во Украина. Положивте заклетва за верност на украинскиот народ, а не на антинародната хунта која ја ограбува Украина и ги исмева истите тие луѓе. Не следете ги нејзините криминални наредби. Ве повикувам веднаш да го оставите оружјето и да си одите дома. Дозволете ми да објаснам: сите војници на украинската армија кои го исполнуваат ова барање ќе можат слободно да ја напуштат борбената зона и да се вратат кај своите семејства. Уште еднаш, упорно нагласувам: целата одговорност за евентуалното крвопролевање ќе биде целосно на совеста на режимот што владее на територијата на Украина.

Пред крајот на својот говор, рускиот претседател им се обрати и на „оние кои можат да бидат во искушение да интервенираат во тековните настани“. 

Кој ќе се обиде да не попречи, а уште повеќе да создаде закани за нашата земја, за нашиот народ, нека знае дека одговорот на Русија ќе биде моментален и ќе ве доведе до такви последици какви што не сте доживеале во вашата историја. Подготвени сме за секаков развој на настаните. Донесени се сите неопходни одлуки во врска со ова. Се надевам дека ќе ме слушнат.

Ваквата порака, очигледно е дека авторот на написот што го анализираме, произволно си ја протолкувал како порака до Пендаровски и Вучиќ. Факт е дека Путин во својот говор никаде не ги спомнува македонскиот и спрскиот претседател.

На овој начин новинарот го прекршил членот 1 од Кодексот на новинарите кој вели:

Новинарот има право на слободен пристап до сите извори на информирање што се од јавен интерес. Новинарот треба да објавува точни, проверени информации и нема да прикрива суштински податоци и да фалсификува документи. Доколку информацијата не може да се потврди, или станува збор за претпоставка, односно шпекулација, тоа треба да се каже и да се објави. Точноста на информацијата треба да се провери колку што е тоа можно.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด