Кавадаречките труба мајстори најдобри камерни изведувачи!

Објавено на 24 ноември, 2012 во 12:44

Заврши третиот меѓународен фестивал за камерна музика што два дена се одржуваше во Кавадарци. Фестивалот привлече големо внимание поради квалитетната понуда.  Организаторот, ОМБУ “Лазо Мицев Рале“  е задоволен од тоа како протече фестивалот.

 

За годинешен лауреат беше прогласен настапот на дуото Кристи Ивзи и Дора Бакиу од Тирана, Р.Албанија, а се доделија и наградите за најдобрите три состави со изведба на германска композиција. Камерниот состав Ване кој го сочинуваа трубачите од Кавадарци, Ване Трајков, Никола Трајковски, Александар Витанов и Петар Најдовски го освоија првото место. Виолинистот  Кристијан Зефиќ, виолончелистката Дејана Цветаноска и пијанистката Ребека Стојкоска го освоија второто а на третото место се пласира  дуо составот Вилсон Гури,виолинист и пијанистката Дора Бакиу од Тирана, Албанија.

Јерк Херера заменик амбасадор на Германија во Р.Македонија им ја додели наградата за освоено прво место и за најдобро отсвирена германска композиција на натпреварот, на  трубачи од Кавадарци.

“Поминавме два прекрасни дена во одлична музика и напорно темпо, но резултатите се на завидно ниво“ оцени директорката на ОМБУ “Лазо Мицев Рале“ Кавадарци, Весна Арангелова.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.