Здравје е да се насмееме: Изложба на карикатури во Музеј на град Неготино

Објавено на 5 април, 2021 во 08:27

izlozba1

05.04.2021

По повод месецот на шегата, на 01. април во Музејот на град Неготино, како дел од изложбата на карикатури насловена „АПРИЛИЛИИИ“, беа поставени 110 карикатури со тематски прикази од здравство, социјала, политикаa, но и други теми.

Денес, во услови на пандемија кога сме бомбардирани со песимистички вести, здравје е да се насмееме и да се расположиме, барем еден ден, со карикатурите на Миле Манчевски-Милман, вели Драгица Чекорова, директорка на Музеј на град Неготино.

izlozba2

Креаторот на карикатурите, Миле Манчевски – Милман е член на Здружението на карикатуристи во Македонија, и извршува повеќе функции. Тој работел неколку години како уредник на хумор и цртани филмови, илустратор и новинар. Какo претседател учествувал во повеќе жириа на фестивали и натпревари за цртани филмови и сатирични цртежи. Својот прв цртан филм Миле го објавува во 1984 година. Уметнички дела на Манчевски се состојат од повеќе од 4000 објавени цртани филмови. Автор е и на: стриповите „Фриски Лили“, „Заспаниот студент“ и „Работник“, боенката „Заспаниот Дедо Мраз“, три анимации за ТВ-програми на Македонскиот национален канал (МРТ), илустрации на книги , постери за театарски и спортски настани.

Добитник е на награди на многу натпревари и фестивали на цртани филмови, но тој е особено горд на следново:

– Специјална благодарница за развој и промоција на меѓународниот натпревар за цртан филм и сатиричен цртеж „Кикс“,

– Државна награда „Наши достигнувања“ за значителен придонес во областа на производство на цртани филмови,

– Специјална награда од „Здружението на карикатуристи во Македонија“ за едногодишно достигнување.

– Специјална награда за цртеж – „ОСТЕН“                                                                    

– „Гран при“ – меѓународен натпревар „Кикс“

– Награда „100 македонски starsвезди“ во организација на Македонскиот национален канал (МРТ).

– Награда 9-ти Ноември во градот Велес за 1998 и 2010 година.

– Награда од „Спортската асоцијација“ за афирмација на спортот преку карикатура

– Специјална награда од „Светска галерија на карикатури“

Во прилог се неколку карикатури, кои се дел од изложбата „АПРИЛИЛИИИ“:

izlozba3

izlozba5

izlozba4

Мите Јаначков

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.