Велешката библиотека брои 2.643 членови во текот на 2023 година и нуди околу  120.000 публикации во сите Оддели

Објавено на 18 јануари, 2024 во 13:19

Велешани сакаат да читаат книги, да се едуцираат и своето слободно време да го поминуваат разгледувајќи разни публикации на полиците во велешката градска библиотека „Гоце Делчев“. Вкупно 2.643 граѓани ги користат услугите на библиотеката од кои 1.318 се возрасни, 1.220 се деца и 105 се членови на Организациската единица во Градско.

Директорката на институцијата, Снежана Бошевска, изминатата 2023 година ја категоризира како многу успешна бидејќи во библиотеката реализирани биле голем број на работилници, настани и промоции како за возрасни така и за деца.

– Во текот на 2023 година, реализирани се многу активности, проекти и работилници со деца, распишани беа повеќе литературни конкурси и одбележани позначајни датуми сѐ со цел поттикнување на љубовта кон читањето уште од најрана возраст. Овде посебно ќе го издвојам заедничкиот проект со ОЈУДГ „Димче Мирчев“ наречен „Приказна за добар сон“ каде што библиотекари  беа во посета на највозрасната група со деца во сите објекти на градинката, каде што децата се запознаа со дел од литературата за деца на Библиотеката, и им се прочита омилената приказна за добар сон, додаде Бошевска.

За афирмација на новоиздадените дела на авторите, велешката библиотека реализирала вкупно 23 промоции на книги, но Бошевска исто така одвојува и други значајни настани.

-Библиотеката им дава посебно внимание и поддршка на  роднокрајните автори и младите македонски автори. Тука сакам да напоменам дека бесплатно членство добија доброволно пријавени деца коишто сакаа нивната  годишна членарина да биде подмирена преку донација од страна на сограѓаните Игор и Оливера Здравковски. Во таа акција бесплатно членство добија вкупно 76 деца со претходно потпишана согласност од родител/старател. Потпишан е Меморандумот за соработка помеѓу Државниот архив – Одделение Велес и Библиотеката. Воедно, беше отворено Историско катче во Медијатеката. Во него се изложени книги во издание на  Државниот архив, кои отсега се достапни за нашите членови. Библиотеката, традиционално како секоја година, го  реализираше 22. Општински натпревар „Млади библиотекари“ во соработка со Библиотекарското  Здружение на Македонија, со цел доближување на библиотекарството до учениците. Победникот учествуваше на Државниот натпревар во Кочани, додаде Бошевска.

Градската библиотека „Гоце Делчев“ располага со околу 120.000 публикации во сите Одделени со што се категоризира како една од побогатите библиотеки со книжен фонд. Најчитана книга од Одделот за возрасни за 2023 година била  „Италијанската девојка“ од Лусинда Рајли, додека во Одделот за деца  „Белото цигаче“ од Видое Подгорец.

-Во текот на 2023 година набавени се 3.417  книжни единици, од  кои 1.790  се купени, а 1.627 се добиени како подарок. Од страна на Комисијата за набавка на книги беа земени предвид потребите на членовите и истовремено се следеа актуелните трендови во издаваштвото. Во текот на 2023 година библиотеката продолжи со каталогизацијата во COBISS 3, каталозите беа континуирано одржувани и дополнувани. Библиотекарите максимално се  ангажирани околу обработка на стариот книжен фонд по новите стандарди и обработка на новонабавениот фонд со кој располага Библиотеката, се со цел да се достигнат стандардите во современиот начин на библиотекарското работење. Електронскиот систем на зајмување овозможува пребарување и  лесен и брз пристап до бараната информација со можност да се резервира и да се продолжи библиотечната граѓа. За информирање на јавноста за начинот на користење на COBISSмк изработено е видео со упатство кое е споделено на Youtube-каналот на Библиотеката, додаде Бошевска.

Библиотеката останува и понатаму еден од културните центри во градот. Директорката Бошевска додава дека целта на библиотеката е да не биде само место за изнајмување книги, туку да и место каде што ќе се случуваат културни настани за сите возрасти на жителите во Велес.

– Библиотеката во целост ќе настојува да ја реализира Годишната програма за 2024 година и максимално ќе се вклучи во  културните настани што ќе се одржат во Велес. Секогаш ќе биде отворена за соработка со сите институции и здруженија кои со своите активности ќе придонесат за збогатување на културниот живот во градот, додава Бошевска.

Висината на членарината за една година изнесува 200 денари и притоа се наплатува 10 денари за амортизација, поточно заемница, за секоја позајмена книга од Одделот за деца и 20 денари од Одделот за возрасни.

Зачленувањето во Библиотеката е бесплатно за корисниците на социјална помош, лицата со посебни потреби, децата од предучилишна возраст и учениците од прво одделение.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด