(видео) Дваесетиот ИФАД „Стоби“ свечено отворен, вечерва во велешки театар две театарски претстави

Објавено на 3 октомври, 2023 во 13:01

На големата сцена „Петре Прличко“, на велешкиот Театрат „Ј.Х.К Џинот“, вчеравечер, свечено се отвори 20 издание на ИФАД „Стоби“ 2023. Пред присутните гости и љубители на татарската уметност, поточно античката драма, фестивалот за отворен го прогласи Сашо Димоски, директор на велешки Театар „Ј.Х.К Џинот“. Тој пред присутните рече:

Јубилејното издание на фестивалот имаше чест да го отвори Драмски театар „Иван Радоев“ од Пловдив, Бугарија, со претставата „Антигона“, текст на Жан Ануј и фрагменти од Софокле , Рој Хан и Александар Морфов и во режија на Александар Морфов.

Вечерва, со почеток во 20:00 часот на малата сцена „Борис Бегинов“ во велешкиот Театар, ќе биде одиграна претсавата „Fairfly“, од Галата Пеформ од Истанбул, Република Турција, автор е Џоан Јаго, според грчките митови за преобразбите во режија на Марк Лавитас.

Потоа, со почеток во 21:30 на големата сцена „Петре Прличко“ ќе биде одиграна „Одење и други кореографски решенија“, авторски проект на Филип Петровски, копродукција со Национална опера и балет на Република Македонија.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.