Петте најупотребувани дезинформациски наративи околу Украина ја извртуваат сликата за „жртвата и агресорот“

Објавено на 21 февруари, 2023 во 17:16

Пред неколку дена во Брисел беше објавен Првиот извештај за манипулација со странски информации и закани од мешање од страна на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАS), во кој за периодот октомври-декември 2022 г. биле идентификувани 100 такви инциденти, при што најголемиот дел доаѓале од Русија, а потоа помал дел и од Кина. Во него се групирани и петте главни наративи кои се користеле околу агресијата врз Украина на крајот од минатата година

Извештајот, прв од таков вид, беше претставен пред врвни политички претставници и експерти од целиот свет на конференција наречена „Зад дезинформациите: Одговорот на ЕУ на заканите за странски информациски закани“, организирана од Европската служба за надворешно дејствување (EEAS) и Високиот претставник и потпретседател на ЕК Жосе Борел, соопшти ЕК.

Во резимето на изештајот (стр.5),се нагласува дека најголемиот број од 100-те инциденти детектирани од октомври до декември 2022 (инцидентите се наречени FIMI – Foreign Information Manipulation and Interference), доминирала инвазијата на Русија врз Украина, при што во 33 инциденти цел на директен напад биле претставници на Украина. Во 60 од 100-те дезинформациски инциденти главен мотив бил поддршка за инвазијата.

Освен ова, констатирано е дека и Русија и Кина ги користат своите дипломатски мрежи за ширење на дезинформациите, при што руската се ползува за сите теми, при што главно се се врти околу Украина, додека кинеската се користи претежно за односите на Кина со САД.

Исто така се констатира дека се усовршени техники на имитирање претежно на печатени медиуми или телевизиски канали и дека во дезинформациските ФИМИ инциденти како што ги нарекуваат во извештајот, најчесто користени техники се базираат врз евтино продуцирани и масовно дистрибуирани фотографии и видеа.

Примери за фабрикувани насловници од сатирични објави во медиуми во ЕУ. Фото: скриншот од извештајот

Првиот извештај на EEAS исто така констатирал дека дезинформациското дејствување е повеќејазично:

Инцидентите не се случуваат само еден јазик; содржината е преведена и засилена на повеќе јазици. Во инцидентите имало најмалку 30 јазици, од кои 16 се јазици на ЕУ. Русија користела поголема разновидност на јазици од кинеските актери, но 44% од руските содржини беа насочени населението што зборува руски, додека 36% се насочени кон популации што зборуваат англиски – се наведува во резимето на извештајот.

Како одговор на ваквите констатации во извештајот, особено дека се ползуваат руските и кинеските дипломатски мрежи за ширење на дезинформациите на околу 30 јазици од што 16 се јазици на земји членки на ЕУ, Борел на Конференцијата најави дека „сите наши (ЕУ) делегации ширум светот ќе бидат екипирани со експерти за борба со дезинформациите, со цел нашиот глас да биде подобро слушнат“(при крај од говорот на Борел).

Главните два наратива се „превртено огледало“

Она што можеби ќе може да помогне за побрзо препознавање или барем сомневање во вистинитоста на некоја вест, низа на вести за некој настан и слично, се идентификуваните главни наративи во извештајниот период од октомври до декември минатата година. На стр. 19 од Извештајот се наброени според зачестеноста на употребата на скала од најупотребуван до најмалку употребуван во контекст на разгледуваните 100 инцидентити.

Првиот, па и вториот најчесто употребуван дезинфо наратив може да се наречена “превртено или пресликано огледало“. Во најголем број од инцидентите наративот бил насочен кон тоа да се обвини Западот, во смисла дека земјите од демократскиот свет се тие кои што имаат непријателски и агресорски намери кон Русија:

Најчестиот наратив низ анализираните инциденти беше наративот „Западот е агресор кон Русија“, при што се користат пораки што го прикажуваат Западот како антагонистички кон Русија, туркајќи ја Украина до војна, провоцирање и профитирање од таа војна, насочување против воената мобилизација и вклучување во акции што ги разгорува тензиите меѓу Украина и Русија. Овoj наратив беше забележан во 17 инциденти.

Следниот наратив забележан по честотата на употреба е исто така замена на улогите, но овој пат, само меѓу Русија и Украина:

„Украина е агресорот насочен кон Русија“.Овој наратив лажно ја прикажува Украина како земја што провоцирала и сакала да дојде до војна, правејќи ѕверства, воени злосторства и геноцид и распоредување или планирање за распоредување на оружје и инсталации за хемиски/нуклеарни напади“.

Ваквиот наратив бил регистриран во 15 од 100-те инциденти. Во исто толкав број инциденти се идентификувани стории со позадина која би укажала дека од санкците кон Русија најголема штета трпат или ќе претрпат тие што ги воведуваат санкциите:

Наративот „Санкциите против Русија даваат контраефект“, при што се истакнуваат наводните негативни последици на санкциите кон западните и другите земји, со посебен фокус и на кризата со храна и енергија како и на инфлацијата, се појави и во 15 инциденти. Вреди да се истакне дека во оваа наративна група се вклучени и пораки во кои се тврди дека сегашните кризи се предизвикани од Западните земји и нивните санкции (во децениите зад нас – н.з.).

Главните актери во извештајниот период и нивното вмрежување во 5 инциденти. Фото: скриншот од извештајот

Лицемерите се на Запад, а Украина е нацистичка држава

Последните два наративи се варијација на првите два. Целта е повторно вината да се фрли исклучиво на другата страна. Па така, четвртиот наратив е поврзан со лицемерието на Западниот свет:

Четвртиот најчест наратив „Западот е лицемерен“ и во него се вклучени сите пораки кои лажно го прикажуваат сите субјекти од Западот како злоупотребувачи на основните (човекови-н.з.) права, кои вршат дезинформациски кампањи, кои се корумпирани, кои се колонијалисти, кои се русофобични или кинезофобични, и кои се насочени кон искористување на другите. Овој наратив беше забележан 14 пати – се вели во извештајот.

Конечно, последниот наратив, одново се врти кон жртвата – Украина, обидувајќи се целата вина да ја насочи кон Киев и неговата наводна соработка со нацистичка Германија во Втората Светска Војна, па демек, корените и на актуелните случувања треба да се бараат во Киев, а не во Москва:

„Петиот најчесто употребуван наратив „Украина е наци и терористичка држава“ содржи објави со лажни тврдења дека Украина е нацистичка и/или терористичка држава која што подржува такви групи. Овој наратив е регистриран во 11 од инцидентите“ – се констатира во извештајот.

Како дел од набљудуваните дезинформациски инциденти аналитичарите набројуваат бројни поединечни и последователни случувања, а издвоена е и состојбата околу Косово, при што е понудена и следната констатација:

Сотојбата во Косово постојано е тема што е таргетирана од рускиот FIMI (дезинформациски) еко систем со повици за акции упатени преку Телеграм да учествуваат на барикадите во Северно Косово. Во истовреме, главниот уредник на „Раша тудеј“(РТ) Маргарита Симонјан соопшти за покренувањето на веб-сајтот РТ Балкан и за каналите на социјалните мрежи“ – се наведува на стр.19 од извештајот, како еден од примерите за настаните што биле користени за дезинформациски инциденти во даден актуелен период од извештајниот од октомври до декември.

Извештајот за чии делови информираме во текстот, во целина можете да го најдете и прочитате на следниот ЛИНК.

Овој напис е изработен во рамките проектот Промовирање на пристап до веродостојни вести за борба против дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด