Манипулација – жолтите ленти во Германија не се наци-ленти за невакцинираните

Објавено на 23 декември, 2021 во 06:01

Германија е една од земјите со строги антиковид мерки, каде невакцинираните имаат изразени рестрикции и можат да влезат на малку места, како аптеки и маркети, додека на работа секојдневно приложуваат тест, кој го обезбедува работодавачот. Токму покраината Хесен, каде живее нашинецот кој ја споделил фотографијата со жолтата лента, има едни од построгите правила. На интернет страната на Министерството за труд и социјала на Германија, а и на сајтот на Владата на покраината Хесен има широки инструкции за правилата за вакцини кај вработените, односно компаниите и работодавачите, но никаде не се споменува носење на некакви ленти. При пребарување на Интернет може да се најде дека ленти во различна боја се носат за да се разликуваат вакцинирани и невакцинирани со негативни тестови, но на популарните Божиќни базари

На социјалната мрежа Фејсбук е споделен пост, како што се тврди, на Македонец кој работи во Германија, а во прилог е закачена и фотографија каде е прикажана рака со жолта лента што ја добил на неговото работно место.

Со жолта лента на зглобот кај дланката се обележуваат сите невакцинирани вработени на возраст под 50 години со обврска до 15 март 2022 година да ги примат сите три дози на вакцина, во спротивно ако и по истекот на овој рок ги немаат аплицирано во своето тело трите вакцини ќе се соочат со отказ на работа и казна од 3600 евра, сведочи нашиот сограѓанин кој работи во фирма во Германија. Изгледот на оваа жолта лента на зглобот потсетува на жолтите ленти со Давидовата ѕвезда со која биле обележувани Евреите во нацистичка Германија, се вели во постот.

Овој пост, којшто има 16 споделувања на Фејсбук, споделува напис, кој, пак, пренесува објава од Твитер, на којашто, покрај приложената фотографија со жолтата лента, пишува:

Конечно жолта лента за невакцинирани под 50 год

Корисникот на социјалната мрежа објаснува дека е во Висбаден, главен град на покраината Хесен.

На интернет страната на Министерството за труд и социјала на Германија, а и на сајтот на Владата на покраината Хесен има широки инструкции за правилата за вакцини кај вработените, односно компаниите и работодавачите, но никаде не се споменува носење на некакви ленти. При пребарување на Интернет може да се најде дека ленти во различна боја се носат за да се разликуваат вакцинирани и невакцинирани со негативни тестови, но на популарните Божиќни базари.

На сајтот на Божиќниот базар во Магдебург, главен град на германската сојузна држава Саксонија – Анхалт, пишува дека во кругот на базарот можат да влезат сите според правилото за 2G, односно за вакцинирани и тие што имаат доказ дека прележале ковид.

По прикажувањето на соодветните докази, посетителите ќе добијат лента на штандовите. Овластувањето за носење на оваа лента го проверуваат персоналот за обезбедување, теренската служба и полицијата

Весникот Алгемајне цајтунг во текст за Божиќните базари во Германија пишува дека на влез во некои од овие места, се делат ленти.

Од петокот, лентата се користи како доказ за 2G на божиќните базари и во малопродажбата по претходна проверказашто тоа олеснува многу работи

На Инстаграм е објавена фотографија од контролата на влез на посетителите на Новогодишен пазар, каде редарот во раце држи ленти.

Отсега клиентите можат да купуваат и во продавниците со нараквиците на Божиќниот пазар со 2G. Правилото можеби ќе трае и по Божиќ

Германија е една од земјите со строги антиковид мерки, каде невакцинираните имаат изразени рестрикции и можат да влезат на малку места, како аптеки и маркети, додека на работа секојдневно приложуваат тест, кој го обезбедува работодавачот. Токму покраината Хесен, каде живее нашинецот кој ја споделил фотографијата со жолтата лента, има едни од построгите правила.

За да им биде појасно на граѓаните, Германија воведе правило 2G, односно вакцинирани и прележени дополнително и со негативен тест и 3G вакцинирани или прелжани или со негативен тест. Во иднина се најавува дека ва влез во некои места, како дом за стари лица или младински центри, се применува само правилото 3G. Доколку некој сака да јаде во некои од местата за брза храна, на пример, треба да приложи доказ за целосна вакцинација, прележан ковид или негативен тест. Редарската служба во ресторанот е должна да провери дали е валиден документот.

Правилото 3G ќе важи и за вработените во градинките и центрите за згрижување деца.

Во Хесен во голем дел се применува правилото 2G Plus, односно покрај доказот за вакцина или прележан ковид треба и дополнителен негативен тест. Негативен тест не се бара за граѓаните кои примиле трета доза.

Пропишани мерки во покраината Хесен:

Од 7 декември има ограничување и за домашните собирања, каде во еден дом може да се затекнат лица од едно домаќинство и најмногу две лица од друго.

Од работодавците сè уште се бара да обезбедат брзи антигенски тестови или само-тестови најмалку двапати неделно за сите вработени кои се невакцинирани.

Врз основа на проценка на ризикот, работодавачите мора да пропишат компаниски протоколи според важечките мерки за заштита. Покрај задолжителната употреба на маска, се ограничуваат личните контакти. Истовремената употреба на иста просторија од неколку лица мора да се сведе на потребниот минимум. Заштитата од инфекција, исто така, мора да се гарантира за време на паузата и во областите каде се користи паузата. Работодавачот во секое време може да испрати вработен на работа од дома.

Во иднина, пристап до работното место ќе им биде дозволен само на вработените со 3G статус. Работодавачот може да го прегледа и обработи статусот на вакцинирани, прележани или тестирани со цел да ги исполни обврските за контрола и документација, но не и да ги чува на долг рок. Во случај на сомнеж, невакцинираните лица мора сами да достават докази од тестови во сите работни денови. Вработените може да работат од дома, освен ако тоа не е можно од оперативни причини. Вработените мора да ја прифатат понудата за домашна канцеларија.

Веќе од март 2022 година на работа може да доаѓаат само вакцинирани.

Од сето ова, како и од последните пишувања на светските медиуми (овде и овде) за тоа како Германија се справува со очекуваниот наплив на нови ковид-19 случаи со оглед на новата омикрон варијанта, како и најновите мерки на германските федерални власти, никаде не се спомнува користење жолти ленти. Станува збор само за употреба на такви ленти и тоа не само жолти, туку во различни бои (од кои само една е жолта и сам отаа се спомнува во постот и написот), во еден божиќен базар и тоа само заради брзо утврдување на статусот на купувачите и забрзување на божиќниот шопинг. Ако шопинг центрите можат да ги контролираат своите влезови, кај отворените базари тоа не секогаш е можно зашто тие се одвиваат и на отворено. Во конкретниов случај станува збор и за недостиг на контекст – едноставно, прикриен е фактот дека станува збор за ленти во различни бои, кои ќе се употребуваат само на еден божиќен базар, но и за дезинформирање, зашто се вели дека со жолта лента ќе биле обележани сите оние вработени кои не се вакцинирани, што не е точно. Таква мерка немааат донесено ниту федералните, ниту провинциските власти во Германија, ниту, пак, такво нешто има во спомнато во светските медиуми.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด