Биди и ти дел од традиционалната зимска крводарителска акција во Велес

Објавено на 10 јануари, 2023 во 11:28

Првата крводарителска акција во новата 2023 година ќе биде организирана на 15 јануари, недела, во просториите на велешкиот театар „ЈКХ – Џинот“. Црвен крст ги поканува сите заинтересирани граѓани да учествуваат во акцијата.

– Ги повикуваме сите граѓани кои сакаат да дадат придонес за јавното здравје на населението да учествуваат на акцијата. Крводарителството е врвен чин на хуманост. Биди хуман, дарувај крв, спаси нечиј живот, пишува во соопштението на Црвен крст на РСМ – Општинска организација Велес.

Традиционалната зимска крводарителска акција започне во 09:00 часот и ќе трае до 14:30 часот.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.