Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Krvodaritel fin

Триесет и шест годишниот Влатко Стојановски од населбата Чашка денеска по 41 пат даруваше крв на крводарителската акција организирана по повод денот на општината. Тој беше еден од дваесетмината жители на населбата кој ја подаде својата рака со цел да спаси нечиј живот.

-Постојано се одзивам на повиците за дарување крв. Бројката на дарувања самата за себе говори. Хуманоста треба да биде наша граѓанска должност. Се надевам и пример за многумина, рече Стојановски.

Transfuziologija fin

Денеска кога Општина Чашка ја одбележуваше 23 годишнина крводарителската акција се реализираше во една од училниците на ООУ „Тодор Јанев“. И дел од наставниците беа крводарители. Екипата на Трансфузиологија беше задоволна од одзивот до 12 часот кога имаше веќе 15 крводарители.

Претседателот на Општинската организација на Црвен Крст Чашка, Роберт Новевски е задоволен од досега спроведените крводарителски акции

CaskaOOCK fin

- По две до три крводарителски акции се организираат на годишно ниво во Чашка и на нив вообичаено се одзиваат помеѓу 25 и 35 крводарители. Ние сме задоволни и им благодариме на граѓаните кои и денеска се одзваа, дојдоа и даруваа крв, рече Новевски.

Од дваесетмината кои денеска даруваа крв седумнаесет се мажи и три жени./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново