(фото и видео) „Дигитални јамки и замки“ дебата во Јуроп Хаус Велес

Објавено на 17 април, 2024 во 15:47

На младите им е потребна како медиумска така и дигитална писменост како дел на образовниот процес и тоа уште во основно образование со изучување на предмети за да се осознае дека се што се објавува на интернет не е вистина. Уште од почетоци интернетот цели кон развивање на светот. Луѓето коишто го создале интернетот имале позитивни замисли и идеи но кога светот го доби интернетот се појавија злоупотребувачи. Така се создадоа дигитални јамки и замки за коишто денеска дебатираа ИТ експертот на МЦМС Борис Ристовски, новинарот Мите Кузевски од порталот Види Вака и Љубомир Давитков од порталот за информатичка технологија IT.mk.

-Ние секој ден користиме електронски уреди и постојано сме присутни на социјални мрежи што не значи дека сите сме дигитално писмени и го разбираме концептот на интернет, како работат алгоритмите на пребарувачите, на социјалните мрежи и слично. Алгоритмите на социјалните мрежи фејсбук, тик ток, инстаграм или гоогле се веќе многу развиени и поврзани како и сихноризирани. Ако пребарате да купите патики, социјалните мрежи веднаш ќе ве преплават со реклами и понуди на разни видови патики. Од друга страна доколку кликнете на вести и информативни содржини, кои се лажни, алгоритмите на сите социјални мрежи ќе ви нудат слични информации. Поради тоа што Мета како компанија е сопственик на Фејсбук и Инстаграм и истите вести ќе ви се појават на сите мрежи, им порача Давитков на младите присутни на дебатата.

Што може државата да стори и како да се организира откако се појавија дигиталните манипулатори? ИТ инжинерот Борис Ристовски смета дека македонскиот интернет просторот треба да биде слободен без државни интервенции што би регулирале или пропишувале правила на игра и не треба да ги користи практиките на одредени држави во светот коишто забрануваат отварање на сајтови на други земји додека граѓаните сами да избираат што да конзумираат без препреки.

-Но кога станува збор за тоа што државата може да направи за државните институции, за мене, е недозволиво тоа што се случи на последните избори со хакираниот сајт на ДИК за изборните резултати кога цела вечер не знаевме кој победил или што се случува. Тоа траеше заради еден хакерски напад на страната, па смислуваа и пробаа некакви решенија се до наредниот ден кога успеаа да ја вратат страната. Ова е разбирливо за една мала земја, со мали ресурси, за да може од буџетот да одвои голем процент за безбедност. Кога пред неколку години истражував мене не ми беше јасно зошто сите општини имаат различни веб страни, различна технологија и различна старост бидејќи сметам дека сите 81 страници треба да бидат унифицирани и на ист начин заштитени со едно безбедносно решение. Тоа го мислам и за останатите државни институции. Државата треба да обезбеди по софистицирани софтвери и технички решенија а не да биде контролор на тоа што се пласира во интернет отворениот простор, додаде Ристовски.

Во дискусијата се надоврза и новинарот Мите Кузевски од веб портатол Види Вака којшто го презентираше личниот став дека и тој не е поборник државата да биде таа што ќе каже што се лажни а што не се лажни вести.

-За мене секоја власт е сомнителна. Во суштината на новинарската работа е да не и верувам на било која Влада. Не дека не верувам на официјални ставови туку сум секогаш сомничав во тоа што владата има интерес одредени информации и факти да ги крие од граѓаните. Затоа за мене е опасно кога би и се дала можност на државата да има во рака алатка со којашто ќе одлучува што е вистина а што не е вистина. Затоа е значајно да има создадено добра технолошка почва и граѓаните да можат да се заштитат на основно ниво. Треба да се посвети внимание на младата генерација и нивното медиумско и технолошко описменување да мине низ образовен процес за да може да се изградат личности коишто вистински ќе бидат отпорни на измами, додаде Кузевски.

Тој потенцираше дека особено треба да се вложува во изградба на критичкото размислување на младите низ образовниот процес бидејќи така може да се постигне долгорочна заштита во иднина а влијанието од техничките измами коишто можат да се случат, да не направат тектонски пореметувања во стабилноста на општеството.

Дебатата „Дигитални јамки и замки – Справување со злоупотреби на интернет и на дигиталната инфраструктура во изборни периоди“ ја организираше Делегацијата на Европска Унија, се одржа во Јуроп Хаус Велес а ја модерираше Александар Манасиев, конслутант за медиуми и новинар.

Убавка Јаневска

Дел од искажувањата на учесниците во дебатата:

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด