Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kavadarciСамо 30 лица оваа сезона се заболени од грип, информираат од Центарот за јавно здравје Кавадарци. Лани за истиот период имало 81 болен.

„Се очекува со стартот на второто полугодие во училиштата да започне грипот да се шири со поголем интензитет. Лани најголемиот дел од заболени се евидентирани во јануари и февруари“ вели д-р Ристе Јовановски, епидемиолог во кавадаречкиот центар за јавно здравје.

На крај од минатата година во Кавадарци вакцина против грип примиле околу 900 лица, од кои 561 пациент бил вакциниран преку мој термин , а 247 лица се вакцинирани со комерцијални вакцини.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново