Малите истражувачи од детската градинка „Димче Мирчев“ приредија спектакл за велешани (фото и видео)

Објавено на 17 јуни, 2022 во 10:40
Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“

Разиграни и распеани, сите облечени во костими со кои може да се отпатува некаде далеку, младите истражувачи од велешката градинка „Димче Мирчев“, вчеравечер, им приредија вистинско шоу на велешани. Горди родители, баби и дедовци, тетки и чичковци не ги штедеа дланките додека громогласно ракоплескаа на секое од следните детски патувања. А нивните најмили навистина добро работеле со своите воспитувачки и негувателки, во изминатиот период, кога истражувале и учеле за вчера вечер сето стекнато знаење да го пренесат преку песна и игра на сцената на Амфитеатар во Младински парк.

Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“

Овие идни првачиња, за час и половина, успеаа  да отпатуваат далеку, да ја откријат Америка.

Преку примери на палeње на прв оган и значењето на гасиената ламба ја открија и електричната енергија. Децата прикажаа од колкава важност за човекот е фармацијата, како човештвото стигнало до првите фотоапарати, до телефоните но и до парите.

Малите истражувачи отпатуваа и до вселената, ни ги покажаа планетите но дел од нив не однесоа и до прекрасната Кападокија и шарените балони.

Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“
Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“

На годишната завршна приредба на велешката детска градинка, по скоро две годишен прекин поради пандемијата предизвикана од корона вирусот, Амфитеатарот во Младински парк беше преполн со публика. Сите присутни пееја и се забавуваа заедно со малите истражувачи.

Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“

Идни првачиња, тимот на Дума.мк, Ви посакува многу здравје и среќа. Да имате среќни училишни денови исполнети со многу забава, со стекнување на нови знаења и многу оценки петки. Секогаш да сте насмеани и никогаш да не престанете да истражувате и да го надополнувате сопственото знаење. Имајте убаво безгрижно лето и од наесен – Среќно првачиња!

Стефани Манева

Фото галерија:

Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“
Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“
Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“
Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“
Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“
Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“
Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“
Фото: Мали истражувачи – завршна приредба на детската градинка „Димче Мирчев“
Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.