Мобилно новинарство: Oдделенски наставнички создаваат математички гении во ООУ„Блаже Конески“ Велес (фото и видео)

Објавено на 10 март, 2023 во 10:00
Фото: ООУ „Блаже Конески“

По десеттина ученици на ООУ „Блаже Конески“ Велес, чии менторки се одделенските наставнички Велика Милошевска и Андријана Јорданова, со  години ги освојуваат највисоките награди на општинските и регионалните натпревари по математика. Освен првите, вторите и третите награди, голем е бројот и на ученици кои добиваат пофалници. Тимот од двете наставнички не само што е почитуван од страна на учениците туку за него родителите говорат со особена благодарност.

„Најголема мотивација за нас се задоволни ученици  за кои училиштето е  пријатно место каде што  учат, стекнуваат знаења и се дружат. Покрај редовната настава, наш посебен предизвик се и воннаставните активности каде што секој ученик може да ги разива  своите афинитети и способности. Преку нив, може да ги истакнат своите способности и уште повеќе да напредуваат во областа што е нивен интерес. Целта е секој ученик да биде најдобрата верзија од себе. Крајниот резултат се среќни ученици кои  ја градат својата самодоверба и  имаат постојана желба за учење,“ рече Величе Милошевска.

Милошевска има 13 додека Јорданова 17 годишно работно искуство. Нивните резултатите се должат на континуирана и посветена работа со ученици уште од најниските одделенија заедно со извонредните услови за работа во училиштето и поддршката од родителите.

„Уште од најмала возраст, како тим,создаваме стимулативна средина за учење,обезбедуваме извори и материјали кои ќе им бидат лесно достапни на учениците. Преку игровни активности и манипулативи, визуелно ги поедноставуваме математичките проблеми со цел учениците лесно да доаѓаат до решенијата и да се мотивираат. Не практикуваме да решаваат само рутински задачи.Применуваме различни техники и стратегии преку кои се развива логичкото размислување. Сето ова овозможува  да доаѓаат до исто решение на различни начини. Кога ќе забележиме дека ги совладуваат математичките проблеми, даваме дополнителни задачи коишто се предвидени за повисоките  одделенија.  Самото сознание на учениците дека ја решиле таа задача, кај нив поттикнува уште поголема желба за работа, рече Јорданова.

Освоените награди од страна на учениците се должат освен на учебниците и на дополнителна литература какошто се збирките задачи по математика и математичките списанија. Ова е само еден успешен наставничко – менторски тим во ова велешко училиште кои жнеат награди, како во натпреварите по природни така и по општествени науки.

“Горди сме што сме дел од ова училиште со долга традиција во освојување на највисоките награди и што припаѓаме во колектив на професионални и успешни наставници. Ученици од нашето училиште редовно учествуваат на голем број конкурси и натпревари и освојуваат награди по сите наставни предмети. Бидејќи сме училиште со престој, со учениците од прво до четврто одделение работат тимови од по двајца наставници и клучот за успехот  на учениците покрај останатото е и соработката меѓу нив. На ниво на стручни активи наставниците разменуваат добри практики и сето тоа резултира со високи награди. Учениците кои покажуваат интерес и постигнуваат резултати во одредена област, уште повеќе се надградуваат преку додатна настава, учество во секции и други воннаставни активности, рече Милошевска.

Наставничко – менторскиот тим Милошевска и Јорданова го откри сопствениот рецепт за создавање на математички гении.

„Наставникот треба да ја поттикне  љубовта кон математиката. Многу е важна и креативноста при подготовка и реализација на часовите по математика, тие  да бидат интересни и забавни за учениците. Математиката може да се внесе во секој наставен предмет, да се поврзе со секојдневни ситуации од животот и да се откријат и решаваат проблеми кои не се лесно видливи. Само на тој начин математиката нема да претставува никаква потешкотија, а штом еднаш ќе ја засакаат, успехот е неизбежен. Исто така, важно е постојано професионално усовршување, преку учество на обуки каде што можат да стекнат вештини за развој на математичките способности кај учениците,Јорданова.

Пораката до сите жени, кои професионално се реализираат токму преку образување на  ученици од наставничките Величе Милошевска и Андријана Јорданова гласи:

„ Да се сакаат и почитуваат себеси, со голем ентузијазам да пристапуваат кон својата професија и покрај тоа што многу работи треба да се подобрат во нашиот образовен систем. Промената нека започне токму од нас. Покрај образовната улога, ние воспитуваме личности  и влијаеме на  нивниот личен развој, затоа да бидеме добар пример за нашите ученици. Да бидеме горди што како жени можеме преку образованието на најмладите да учествуваме во градењето на  подобра иднина за сите нас,рече Милошевска.

Овој наставничко – менторски тим смета дека „На младите светот останува“  и  затоа докажува  дека нивните ученици ќе бидат иднината на својот град и на Македонија.

Убавка Јаневска

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด