На автопатот Скопје- Велес се возело со 200 км на час

Објавено на 28 јуни, 2021 во 11:19
Автопат Скопје-Велес

Мобилната единица за безбедност во сообраќајот, вчера, спровела акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило со брзина поголема од пропишаната. Акциската контрола започнала во 09:00 и траела до 14:00 часот. Во овој временски период полициските службеници казниле 64 возачи.

Дваесет и четири возачи возеле со брзина од над 50 километри на час над пропишаната, додека четворица возеле над 70 километри на час. На автопатот Скопје-Велес, пропишаната брзина е до 120 км на час, што значи дека дел од нив возеле со 200 километри на час.

Од министерството за внатрешни работи информираат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Се апелира до сите граѓани да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност во сообраќајот и взаемно придонесување за посигурни патишта.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.