Опаѓа бројот на болни ковид пациенти во велешка болница

Објавено на 12 јануари, 2022 во 10:55

Во ЈЗУ Општа болница Велес вкупно се хоспитализирани 24 ковид пациенти од кои 11 се потврдени позитивни, пет пациенти се сомнителни и осум пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување.

Во изминатите 24 часа примени се тројца пациенти на болничко лекување и шест пациенти се испишани како оздравени.

-Една пациентка на 25 годишна возраст е пренесена во Општа хирушка болница во Скопје поради позитивен ковид антигентски тест како и стомачни потешкотии поради Ac appendicitis, слепо црвено, соопшти портпаролката на велешка болница, д-р Елена Левкова Ќулумова.

На кислородна поддршка се седум ковид пациенти.

Од болничките пациенти на Инфективно одделение се лекуваат 17 пациенти и на Интерно Б одделение седум пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.