Почина маж од Ковид-19 во велешка болница

Објавено на 21 јануари, 2022 во 11:54

Починатиот е на 90 годишна возраст од Велес, со ковид пневмонија, хронична белодробна болест и срцева слабост.

Во ЈЗУ Општа болница Велес вкупно се хоспитализирани 45 ковид пациенти од кои 37 се потврдени позитивни, четворица пациенти се сомнителни и тројца пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување.

-Во изминатите 24 часа примени се 11 пациенти од кои тројца се префрлени од Интерно одделение. Од болничките пациенти на кислородна поддршка се 20, соопшти портпаролката на велешка болница, д-р Елена Левкова Ќулумова.

На Инфективно одделение се лекуваат 40 ковид пациенти и на Интерно Б одделение пет пациенти.

Од болничко лекување испишан е еден пациент.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.