Почина пациент од ковид-19 во велешка болница и еден пациент транспортиран на скопска клиника

Објавено на 6 мај, 2021 во 15:41

Починатиот пациент е на 78 годишна возраст од Велес, позитивен и лекуван на Интерно одделение два дена.

Во велешка болница вкупно се хоспитализирани 63 пациенти од кои 42 се потврдени позитивни, тројца сомнителни и 18 се со негативен брис но задржани на болничко лекување.

На кислородна поддршка се вкупно 23 ковид пациенти, соопшти потпаролката на Општа болница Велес, Елеонора Јованова.

Во текот на вчерашниот ден , 72 годишен пациент е транспортиран во Приватна болница – Жан Митрев во Скопје.

Од болничките пациенти на Инфективно одделение се лекуваат 37, на Интерно одделение седум ковид пациенти и во Модуларна болница 19.

Во текот на денешниот ден испишани се 16 пациенти како оздравени со по еден нетагивен тест.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.