Почина пациентка од ковид-19 во Општа болница Велес

Објавено на 5 април, 2021 во 14:30

168648871 3653046768151331 4912629144765892527 n 1

05.04.2021

Жената имаше 79 години и беше од село Мустафино. Таа беше позитивна на корона вирус и лекувана три дена во Модуларната болница.

Денеска во велешка болница се хоспитализирани 99 пациенти, од кои 90 се потврдено позитивни, шест се сомнителни и тројца пациенти се со негативен брис но, задржани на болничко лекување.

На Инфективно одделение болнички се лекуваат 54 пациенти, во Модуларна болница 40 и на Интерно одделение 5 пациенти.

На кислородна поддршка се 49 пациенти.

Од болницата испишан е еден пациент како оздравен со еден негативен тест, соопшти д-р Елеонора Јованова портпаролка на Општа болница Велес.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.