Починат маж од ковид-19 во Општа болница Велес, во моментов вкупно се хоспитализирани 99 ковид пациенти

Објавено на 6 април, 2021 во 18:32

159798346 195679052346945 3446039506052431163 n 2

06.04.2021

Починатиот велешанец е на 69 годишна возраст, лекуван осум дена на Инфектино одделение.

Денеска вкупно се хоспитализирани 99, од кои 91 се потврдени позитивни, шест сомнителни и двајца пациенти со негативен брис но задржани на болничко лекување.

На кислородна поддршка се 49 пациенти.

На Инфективно одделение се лекуваат 54 ковид пациенти, на Интерно одделение пет пациенти и во Модуларна болница 40.

Денеска од болничко лекување испишани се четворица пациенти како оздравени со по еден негативен тест.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.