Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Osnoven sud Veles fin

По трет пат, на 16 октомври, годинава, Основниот суд Велес го закажа почетокот на судскиот процес во кој обвинети за кривичното дело „злоупотреба на службена положба и овластување по член 353 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик“ се екс Градоначалникот на Општина Велес , Славчо Чадиев и екс Претседателот на Советот на Општина Велес, Александар Колев.

На првото рочиште не се појави Чадиев додека на второто, во судница не дојде Колев.

Екс градоначалникот на Велес Славчо Чадиев по излегување од зградата на Основен суд Велес изјави дека станувало збор за политички мотивиран судски процес и ја соопшти причината за неговото не појавување на првото рочиште.

- Не бев уредно поканет инаку јас досега во повеќе наврати сум доаѓал и како сведок, проверете ги фактите секогаш сум бил присутен, рече Чадиев.
На прашањето пак дали ја знае причината за недоаѓањето на обвинетиот Колев, не се слушаат ли бидејќи се обвинети во ист предмет Чадиев одговори:

- Тоа јас не можам да ви кажам. Како што слушнав сега,во судница, човекот бил болен имал некакви здравствени проблеми. Не коментирам туѓа здравствена состојба, додаде Чадиев.

Исто како за Чадиев така и за Колев , доколку не се појават на рочиште, судот ќе бара присилно приведување.

Според обвинителниот акт поранешниот велешки градоначалник Славчо Чадиев е обвинет дека со усни допуштања му одобрил на поранешниот претседател на Советот на Општина Велес Александар Колев за 1,5 години, поточно од февруари 2014 до август 2016-та, без реверс да користи две службени возила како и за набавка на 2.880 литри гориво во вредност од 170.598,00 денари. Горивото го платила оштетената Општина Велес на основа на фактури и испратници што биле потпишани од Колев./У.Ј

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново