Велешките извидници на ИО „Димитар Влахов“ одбележаа седум децении постоење и доделија над сто признанија (фото)

Објавено на 25 март, 2023 во 16:41

Горди на историскиот податци  дека токму во Велес пред повеќе од 100 години се појави  првиот скаутски стег во тогашна Вардарска Бановина, а пред  70 години и првата извидничка организација во Македонија, извидниците на ИО„Димитар Влахов“ одбележа седум децениски јубилеј .

Пред повеќе од седумдесет години благодарејќи на извидничкото организирање во Велес, Куманово, Штип, Скопје, Струмица  во Република Макединија се појавува најголемото младинско движење – Сојуз на извидници на Македонија., благодарејќи на  Васил Ѓоргов кој го видел и го пренел извидништвото во Велес од каде што започнува и цела оваа приказна, почетоците на Сојуз на извидници на Македонија.

Во иметот на Сојуз на извидници на Македонија на денешната свечена Академија Бобан Москов рече дека макеонскиот извиднички Сојуз го препознава ИО„Димитар Влахов“ како еден од најуспешните одреди во државата.

„Овој одред активно и директно е вклучен во локалната заедница и придонесува во развојот на децата и младите во достигнувањата на нивните физички, општествени, интелектуални и духовни можности. Извидничкото движење е движење кое промовира мир и традиционални вредности со примена на извидничките закони и методи. Ги подготвува младите да имаат конструктивна улога во општеството, за стекнување  со конкретни вештини и практични работи кои ќе овозможат да бидат конкурентни на пазарот на трудот“, додаде Москов.

Во периодот на 1953 – 2023 година извидничката организација во Велес имала големи подеми и падови. Низ самата организација, во сите овие 70 години, според одредската архива поминуваат приближно 40.000 членови, а тоа членство е предводено од осум генерации на истакнати извидници. Голем број на извидници  од велешкиот одред се стекнуваат со голем број на раководни функции, како во Сојузот на извидници на Македонија, така и во поранешната Општинска конференција на Сојузот на Социјалистичката Младина на Велес, Младинскиот Сојуз на Велес, Младинскиот совет на Македонија, Средношколскиот сојуз на Македонија, Сојузот на невладини организации, Локален Младински совет на Општина Велес. Но сепак женскиот кадар беше тој што секогаш беше поддршка на работењето на одредот.

На денешната Свечена Академија, ИО “Димитар Влахов”,  за успешна соработка, поддршка, развој и унапредување на одредот и старешинството додели Плакети и Повелби чии добитници се  поранешен братски одред “22 Април„ од Бања Лука, Босна и  Херцеговина  и брадски одред извиднички одред “Мија Станимировиќ” од Ниш – Република Србија

Исто така пофалница за покажани резултати кои се однесуваат на јакнењето и ширењето на одредот, за оспособување на кадри, истакнато учество на акции или успешно организирање на акции и добра пропаганда и маркетинг  беа доделени на  Марко Петковски, Филип Николов, Трајче Јованов, Ангелче Пљаков, Елена Хаџиева, Стефанија Јакимовска, Љупчо Најдовски, Димче Димовски, Здружение на граѓани „Акцијаш – Ветерани“, „Активо“ – Центар за активни граѓани, веб портал tirekovmirece.com, веб портал duma.mk, веб портал kineziologija.mk и Радио „5 ФМ“.

Извиднички одред „Димитар Влахов” додели БЛАГОДАРНИЦА за успешна соработка , поддршка и помош во развојот и унапредување на одредот на ССОУ “Коле Неделковски, СОУ “Гимназија Кочо Рацин”, СОУ “Димитрија Чуповски, СОУ “Јовче Тесличков,” ООУ “Васил Главинов”, ООУ “Св.Кирил и Методиј”, ООУ “Блаже Конески”, ООУ” Панко Брашнаров” и ООУ “Тодор Јанев“ во населба Чашка.

Исто така за петгодишно активно учество и развој на извидничкото движење во Велес и со својата непрекината работа во последните две години допринеле за остварување на програмата за работа на одредот како и совесно ги извршувале должностите со ЈУБИЛЕЈНА МАРАМА беа одликувани извидниците Тино Анѓелов, Јована Јошевска, Антонио Јорданов, Милчо Ракиџиев, Кристијан Јорданов и Аце Перковски.

Истакнати беа и извидниците за 10 годишно активно учество и развој на извидничкото движење во Велес Катерина Гушева и Никола Аксентијев додека за 15 годишно активно со медали беа наградени Иван Гушев, Бојан Миклош и Јане Јанков.

Плакетите пак за 20 годишно активно учество ги добија извидниците Златко Ристов, Благој Ѓорчевски, Зоран Пановски, Димитар Јорданов, Стефан Петровски, Владимир Ивановски Вуцо, Александар Ристов, Тоше Василевски, Александар Љутков и Ѓорги Котев.

На прославата по повод 70 годишнината на одредот, оддадени  беа  признанија на градските и општински Градоначалник на Општина Чашка , Горан Стојановски, Совет на Општина Чашка, Министерство за животна средина и просторно планирање, Македонски центар за меѓународна соработка, Сојуз на извидници на Македонија и Извиднички центар Охрид. Исто така благодарници за успешна соработка  добија ИПО “Јадран” Скопје, ИПО “Галеб” – Скопје, ИО Скаут” Куманово,,ИО “Крсте Јон” Струга, ИО “ММ – Брицо” Скопје, ИО “Гоце Делчев” Свети Николе, ИО “Мирко Милески“ – Кичево,  ИО “Еквинокс“ Штип, ИО “Браќа Миладиновци” – Скопје, Прв скопски извиднички одред, ИПО “Сидро“ – Скопје, .ИО “Феникс” – Прилеп, ИО “Ластовица“ – Кочани, ИО “Наум Наумовски – Борче“  Крива Паланка, ИО “Армонија“ – Виница, ИО “Пионер“ – Охрид, Новоматик – ХТЛ Македонија, Делта Бет, Пескара Вел, Брако, Винарија Изворно, НЛБ Банка, Фито Бест Груп, Балкан Мјузик ТВ, Гостилница Снупи, Печатница Графикс Принт плус, Радио Голди, Месна Заедница“Голозинци“, ОО Црвен Крст Велес, ЕД Вила Зора, Фондација Фокус, Ристе Давчевски и  Ѓорѓи Кајшаров.

Со “Медал за остварување на трајни вредности“, ИО „Димитра Влахов“, ги награди Јанко Атанасов, Жико Пановски, Никола Андреевски, Ивица Ефремов, Душко Славевски, Кире Марковски, Тони Јошевски, Богдан Чочков, Зоран Стојанов, Славчо Чадиев, Јово Свилар, Сухан Хасанов, Јордан Димов, Благој Јорданов, Димче Велев, Јордан Бајрактаров, Жаклина Гушева, Марина Влахчев, Влатко Влахчев, Богдан Маневски, Ненад Андреевски, Дејан Ѓоргиев, Бојан Миклош, Владимир Ивановски, Валентин Јанкуловски, Доне Нецинов, Даниела Зашовска, Габриела Гијовска Јаневска, Стеве Неделков, Трајко Ѓорѓиев, Мемет Рустемовски, Кристика Стојанова, Ангелче Гушев, Илија Чадиев – постхумно,Кочо Јованов – постхумно, Руска Петрушевска – постхумно, Надица Чугунцалиева – постхумно, Боривој Ѓоргиевски – постхумно и Боро Наќевски – постхумно

Во рамките на прославата по повод 70 години извиднички одред “Димитар Влахов“ Велес беа доделени и наградите за најуспешните литературни и ликовни творби на ученици на основни и средни училишта во Велес.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด