Во ЈЗУ Општа болница Велес вкупно се хоспитализирани 48 ковид пациенти

Објавено на 13 септември, 2021 во 20:14

Од 63 граѓани кои се наоѓаат во двете одделениеја Инфективно и Интерно како и во Модуларната болница денеска  48 се потврдено позитивни, шест се сомнителни  и девет пациенти се со негативен тест но, задржани на болничко лекување.

 На кислородна поддршка се 40 пациенти.

Денеска од велешка болница е транспортиран пациент на 57 годишна возраст во ГОБ „8 Септември“ во Скопје.

Од болницата испишани се пет пациенти како оздравени, со по еден негативен тест.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.