Браќата Ванчевски од МВК „Велес” се македонски најдобри велосипедисти за 2021год

Објавено на 10 ноември, 2021 во 11:37

Кристијан Ванчевски е најдобар велосипедист и прворангиран во генералниот пласман на Велосипедската федерација на Македонија во дисциплините “Елите“ и „У-23”. На второ место се пласираше неговиот брат Виктор Ванчевски.

Иако и двајцата припаѓаат на помладата категорија „У-23″ неприкосновени се во  најсилната сениорска конкуренција. Тие  ,годинава,  како членови на државната  репрезентација настапија на европското првенство во Италија и на светските купови во Босна и Херцеговина и во Косово.

Во јуниорска конкуренција,  Тео Вронделиев е втор во државата како и  Александар Ристовски во категоријата „У-13“.

Во екипен пласман екипата на МВК „Велес“ се наоѓа на високото второ место во државата.

Лазар Лазаровски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.