Еден контранапад на ЖФК„Деспина“ им ја одзеде победата на фудбалерките на „Борец“ на домашен терен

Објавено на 10 ноември, 2021 во 16:32

Во натпревар од шестотото коло на првата женска фудбалска лига екипата на ЖФК„Борец“ на  теренот на Градски стадион „Зоран Паунов“  одигра нерешено 1:1 со гостинките,  ФК„ Деспина“  од Прилеп.

„Борец“  дојде во водсво во 34 тата минута со голот на Максимовиќ која изби сама по десната страна и не и беше тешко да ја совлада прилепската голманка  Павловска. Фудбалерките на „Борец“  беа поборбени и во вториот дел на натпреварот кога постојано напаѓаа. Но, по една грешка во 63 минута прилепчанки  организираа брз противнапад и преку Петровска,  која стрелаше во самиот десен горен агол,  постигнаа гол и го израмнија резултатот.

До крајот на средбата  домашните напаѓаа, но тоа беше јалова иницијатива и не вроди со плод.  На натпреварот нападот не беше на висина и на задачата што упатува на констатацијата дека стручниот штаб ќе треба да се поработи на ефикасноста при создавањето на шансите во претстојните натпревари на првата женска фудбалска лига.

Лазар Лазаровски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.