Академик Влада Урошевиќ е добитник на Златниот венец на Струшките вечери на позијата

Објавено на 21 март, 2023 во 14:19

Академик Влада Урошевиќ е годинашен добитник на Златниот венец на Струшките вечери на позијата (СВП), соопшти денес професорката Елизабета Шелева, претседателка на Управниот одбор на поетскиот фестивал. Шелева го објави лауретатот на прес-конференција во Националната универзитетска библиотека (НУБ) „Св. Климент Охридски“ во Скопје, додека во исто време во Париз, во седиштето на УНЕСКО, за признанието се заблагодари академик Урошевиќ. Тој е трет македонски автор кој го добива Златниот венец, по Блаже Конески во 1981 и Матеја Матевска во 2011.

Ирскиот поет Гевин Бредли ја доби наградата „Мостови на Струга“, која се доделува под покровителство на УНЕСКО.

Денеска се слави Светскиот ден на поезијата, 21 март, а во Париз се одржува целодневна програма во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов.

Минатата недела, академик Урошевиќ за романот „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“, со поднаслов „Старовремски роман“ ја доби престижната книжевна награда Роман на годината за 2022. Романот го издаде „Арс ламина“.

Академик Урошевиќ е еден од најпознатите македонски книжевни и културни дејци.  Твори во речиси секој жанр и секоја форма: поезија, расказ, роман, есеј, патопис, книжевна и ликовна критика, книжевна теорија и превод. Зад себе има три книги записи и патописи, повеќе книги во кои се собрани критиките и есеите за македонските писатели и две книги за фантастиката во сликарството. Се афирмира и како антологичар на повеќе изданија. За своите дела и преводи е добитник на многубројни награди и признанија: трипати на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска книга на „Струшките вечери на поезијата“, двапати на наградата „Стале Попов“, двапати на наградата „Григор Прличев“ за најдобар препев. Освен домашните, носител е и на неколку странски признанија. За својот книжевен и преведувачки опус, пак, именуван е првин за витез на Редот на уметноста и литературата, а потоа и за офицер на истиот Ред од Владата на Република Франција. Книгите на Влада Урошевиќ се преведени на повеќе јазици: англиски, бугарски, германски, дански, полски, руски, словенечки, српски, хрватски, француски и шпански.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.