Албанија ги укинува царините за стоки од Македонија и Србија

Објавено на 7 јули, 2022 во 11:28

Албанската влада одлучи да ги укине царинските тарифи за стоки што минуваат низ албанските гранични премини со потекло од централна Србија, Косово и Северна Македонија.

Одлуката дојде како последица на решителноста на земјата во иницијативата „Отворен Балкан“ и помошта што членовите на иницијативата мора да си ја пружат меѓусебно во кризата на високите цени.

Иако Косово не е дел од оваа иницијатива, Министерството за финансии во Тирана одлучило за нејзино вклучување врз основа на договорот за меѓусебно отстранување на царинските бариери, јавуваат медиумите во Тирана.

Надоместоците за паркирање возила, штанцување или штанцување стоки и нивно мерење повеќе нема да се наплаќаат.

Сегашните давачки се шест евра за паркирање, седум евра за вагање и 50 центи за поставување наплатна рампа.

За камион што минува стока преку албанските гранични премини, трошоците ќе бидат за околу 14 евра помалку од претходно.

Медиумите во Тирана наведуваат дека Албанија во првите пет месеци од годинава на косовскиот пазар извезла стока во вредност од 132 милиони евра, 100 милиони во централна Србија и 62 милиони во Северна Македонија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.