Дојави за бомби добиле и „Мериот“, „Ист Гејт“ и пет училишта во Битола

Објавено на 16 декември, 2022 во 10:48

Во текот на утрово пристигнале закани за поставени бомби и во училишта во Скопје и во Битола, информираат од МВР за „Локално“.

Според МВР, дојави за експлозиви стигнале на адресите и на хотелот ЊМериот“ и ТЦ „Ист Гејт Мол“.

-Дo сега во СВР Скопје и СВР Битола било пријавено дека на електронските адреси на десет училишта во Скопје и пет во Битола, како и во Фудбалската федерација на Македонија, хотел Александар Палас, хотел Мериот, трговски центар Ист Гејт, спортска сала Борис Трајковски и Меѓународен Аеродром Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите, стои во дописот од полицијата.

Заканите за експлозивни направи веќе станаа секојдневие во земјава. Во текот на вчерашниот ден имаше дури 49 дојави, што е најголем број за еден ден откако почнаа овие немили настани.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.