ДЗС: Попишани вкупно 419 485 лица, 129 614 домаќинства и 173 439 станови

Објавено на 13 септември, 2021 во 10:49

Вкупно 419 485 лица, 129 614 домаќинства и 173 439 станови се попишани во првите осум дена од пописот, објави денеска Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 192 538 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.