Експертите доделија признанија во рамките на „Винска визија на Отворен Балкан“

Објавено на 5 септември, 2022 во 09:54

Првиот меѓународен саем за вино „Винска визија на Отворен Балкан“, под покровителство на владите на Србија, Северна Македонија и Албанија, беше затворен синоќа со прогласување на најдобрите вина, од кои главните награди – „Трофејот на Отворен Балкан“ – отиде кај две македонски и седум вина од Србија.

„Албанија не доби трофеј, но доби многу златни медали“, изјави за „Танјуг“ домаќинот на саемот, претседателот на Здружението на винари и лозари Стеван Рајта, кој нагласи дека подготовките за следниот саем ќе започне за десетина дена, со цел да му покаже на целиот свет што „Отворен Балкан“ уште може да направи.

„Сакаме ова да биде посебен почеток на нова винска култура во Србија“, рече Рајта и оцени дека „Винска визија на Отворен Балкан“ го покажа почетокот на новата иднина за трите земји кои ја сочинуваат иницијативата.

Тој истакна дека биле оценувани повеќе од 600 вина, од кои 400 добиле платинести, златни, сребрени и бронзени медали и плакети, а ги оценувало меѓународно жири составено од експерти од целиот свет, меѓу кои имало и пет носители на титули „master of wines“ – најпрестижните титули во винскиот свет.

„Добивањето добар рејтинг, меѓународен, од такви експерти предводени од Каролин Гилби, експерт за вина од Балканот и Југоисточна Европа, им помага на сите винари да бидат препознаени нивните вина на меѓународно ниво и полесно да го освојат пазарот“, рече тој.

Беа доделени трофеи за најдобри вина во девет категории – црвено вино, бело, розе, портокалово, слатко, пенливо, збогатено, како и за бело и црвено вино од автохтони сорти.

Покрај трофеите, 12 вина освоија платинести медали, 85 златни, 187 сребрени и 163 бронзени.

„Покажавме дека нашиот дел од Европа може да покаже нешто сосема ново, убаво и елегантно. Ова беше деловен саем, на винарите им понудивме нови пазари, а на светот му покажавме дека можеме да ги здружиме силите и да создадеме сосема нова клима. Испративме таква слика на светот дека сакаме да шириме заедништво, гостопримство, работа и економија, дека можеме да ја оставиме политиката настрана“, рече Рајта.

Тој нагласи дека саемот е можност да се придвижи многу подалеку и се да биде многу подобро.

Потсети дека на саемот беше вклучена и промоција на храна која не содржи вештачки состојки, како и туристичка понуда на прекрасниот Балкан.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.