На самитот на ЕУ во Брисел постигнат договор за буџетот

Објавено на 11 декември, 2020 во 11:56

eu

11.12.2020

Лидерите на земјите-членки на Европската унија постигнаа договор со Полска и Унгарија, со што се деблокираше планот за опоравување на Унијата од последиците на коронавирусот.

Претходно, Полска и Унгарија го блокираа буџетот на ЕУ како и Фондот за обнова.

„Сега можеме да започнеме со имплементација на планот и со закрепнување на нашите економии. Нашиот историски план за закрепнување ќе не однесе напред кон нашата зелена и дигитална транзиција“, напиша претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел на Твитер.

Мите Јаначков

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.