Големи шумски пожари во Франција: Во тек е евакуација (видео)

Објавено на 13 јули, 2022 во 11:39

Пожарникарите се бореа со шумските пожари на францускиот југозападен брег на Атлантикот бидејќи сушата и топлотниот бран создадоа идеални услови за ширење на пожарот.

Властите на префектурата Бордо соопштија дека во областа се распоредени 120 пожарникари и четворица пожарникари.

Други одделенија исто така испратија пожарникари.

Шумските пожари во областите Ландирас и Тест-де-Буч проголтаа околу 450 хектари земја. Столб од чад можеше да се забележи од Бордо, пренесува France info.

Телевизијата јави и за евакуација на неколку области.

Француската метеоролошка служба издаде предупредување за топлина, а денеска во регионот се очекуваат 37 степени Целзиусови.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.