Изминатото деноноќие произведени 18.282 MWh електрична енергија

Објавено на 23 декември, 2022 во 13:14

АД ЕСМ на 22.12.2022 година произведе 18.282 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, информира денеска Влада.

Во Термоелектраните произведени се 11.706 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.576 MWh.

-Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 1.120 MWh електрична енергија. Тоа е електрична енергија наменета за болници, градинки, училишта, јавни претпријатија, капацитети од прехранбената индустрија и објекти од виталната инфраструктура во државата. Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 22.12.2022 година, посочија од Владата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.