Кампања на Фондацијата на УЈИЕ: Економско зајакнување на жените – предуслов за развој

Објавено на 29 декември, 2023 во 15:12

Фондацијата на Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ) ја започна кампањата за поттикнување на поинклузивно и еколошки свесно претпријатие. Оваа фондација, во партнерство со организацијата Хекима со седиште во Словачка, започна национална кампања на социјалните мрежи која ја истакнува важноста од зголемување на застапеноста на жените на полето на климатски паметни иновации и претприемништво, јавува kdp.mk, пренесува Инбокс7.

Оваа национална кампања на социјалните медиуми има за цел да ја расветли јавноста за важноста од зајакнување на присуството на жените во иновативната и климатски паметна економија. Целта на кампањата е да ги обедини сите делови од општеството и да создаде поттик за лидерите во приватниот сектор и на политичко ниво да се заинтересираат за промовирање на родовата еднаквост и вклученост. Во исто време, кампањата охрабрува повеќе жени да се вклучат во климатско паметно претприемништво.

Оваа кампања е дел од проектот на Фондацијата ЕУСЕ кој има за цел да го подобри квалитетот на животот и здравјето на граѓаните на Северна Македонија преку одржлив развој на инфраструктурата, одржливо користење на природните ресурси и заштита на животната средина. Проектот придонесува за оваа цел преку зголемување на вклученоста на жените во кружното и климатско паметно претприемништво и иновации.

Авни Арифи од Фондацијата на УЈИЕ објаснува дека „она што го прави овој проект уникатен е тоа што поврзува три важни и интерактивни области: родова еднаквост, економски развој преку иновативно претприемништво и паметни климатски решенија. Како дел од овој проект, оваа година успешно поддржавме 19 стартапи предводени од жени преку програмата за инкубација насочена кон градење иновативни, одржливи и климатски паметни компании“.

Срцето на оваа кампања и нејзините две видеа лежи во нејзината способност да се поврзе и инспирира. Се заснова на моќта на привлечните приказни кои резонираат кај публиката. Пораката на кампањата е пренесена во позитивен дух, посочувајќи ги придобивките од инклузијата на жените за целото општество, но и за поединецот.

Како што покажува истражувањето на Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс (2022), кога жените заработуваат и имаат контрола врз нивниот приход, има многу позитивни ефекти: нивните деца се со поголема веројатност да бидат образовани, здравјето на семејството се подобрува, нивната самодоверба се зголемува, семејството се зголемува заработката и тоа, пак, ја зајакнува економијата на земјата.

Истражувањето на Л. Скот (2022) од 163 земји дефинитивно го покажа потенцијалот што жените го поседуваат за да го поттикнат економскиот просперитет. Додека мажите продолжуваат да ја формираат основната работна сила на глобално ниво, речиси сите се вработени, нивниот потенцијал за дополнителен раст поттикнат од работата е ограничен. Тоа е затоа што нивното вработување и претприемништво се веќе на својот врв. Спротивно на тоа, жените претставуваат често потценет или занемарен економски ресурс. Така, зголемувањето на учеството на женската работна сила директно ја поттикнува економската експанзија. Поважно е тоа што податоците гарантираат дека ова зголемување на вработеноста на жените не доведува до губење на работни места за мажите, што ја побива вообичаената заблуда.

„Економското зајакнување на жените не само што го зајакнува просперитетот на нациите, туку и негува побогата средина за сите нејзини жители. Кога жените се овластени да станат и да напредуваат како претприемачи, општествата сведочат за подобрена безбедност на храната, зголемена отпорност на заедницата и зголемување на одржливите економски можности. Спротивно на тоа, во средини каде што се задушени правата и слободите на жените, целото општество го сноси најголемиот товар. Вреди да се напомене дека во најсиромашните и најранливите земји показателите за родова еднаквост се најниски“, објаснува Ивана Улица од Хекима, словачка партнерска организација.

Жените во Северна Македонија се соочуваат со социјални проблеми кои се длабоко вкоренети во традиционалните, патријархални вредности и родовите улоги во семејството и општеството. Овие бариери го ограничуваат нивното целосно економско учество, вклучително и деловна сопственост или држење на раководни и високи позиции во компаниите. Учеството на жените во одлучувањето и креирањето политики во јавниот сектор е уште помало.

Бидејќи Северна Македонија се стреми кон интеграција во ЕУ, императив е да се извлече мотивација од фактот дека жените поседуваат 36% од бизнисите во ЕУ, во споредба со 29,4% во Северна Македонија (Глобална анкета на Светска банка за претпријатија за Северна Македонија, 2019 година). Ова не е само статистика, туку и доказ за неискористениот потенцијал на жените во Северна Македонија. Искористувањето на овој потенцијал може да биде катализатор за значајна социјална и економска трансформација, правејќи ја родовата еднаквост не само идеал, туку суштинска цел за иднината на нацијата.

Дополнително, студиите сугерираат дека компаниите со различно лидерство, особено оние што ги водат жени, имаат поголема веројатност да усвојат одржливи практики. Истражувањето на Глобалниот договор на ОН (2022) покажа дека жените имаат поголема веројатност да ја гледаат одржливоста како деловна можност и да усвојат еколошки практики, при што 57% од анкетираните жени изјавиле дека одржливоста е клучен двигател за нивните бизниси, во споредба со 43% на мажите. Извештајот на Фондацијата Елен Мекартур (2022) покажа дека бизнисите управувани од жени имаат поголема веројатност да имаат кружен бизнис модел, при што 33% од таквите бизниси ги водат жени во споредба со само 20% од бизнисите со линеарен модел.

Сепак, не се работи само за бројките. Поголемиот наратив е општествената трансформација што се случува кога жените се впуштаат во претприемништво бидејќи нивната вклученост ветува не само просперитетна економија, туку и одржлива иднина за сите.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด