Ковачевски уверува дека нема да дојде до одложување на уставните измени

Објавено на 29 март, 2023 во 12:45

Премиерот Димитар Ковачевски е дециден дека нема да дојде до одложување на уставите измени.

-Со формирањето на експертската група и нивната работа, ќе започне процесот, кој што потоа ќе влезе во процедури пропишани со закон. Верувам дека нашата држава има демократски и европски капацитет и визија и оваа одлука за продолжување на европскиот пат нема да биде заложник за личната кариера на еден човек во државата, кој е подготвен за својата лична фотелја да ризикува прекинување на процесот кој значи полноправно членство во ЕУ и голем број инвестиции за земјата. Нашите граѓани сакаат да живеат во ЕУ, но тука во својата земја, а не да одат во туѓина, кажа Ковачевски како одговор на новинарско прашање по посетата на групацијата „Везе Шари“-Требош.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.