Сообраќајот во државата се одвива нормално,наместа по влажни коловози

Објавено на 24 ноември, 2012 во 11:16

Времето денес променливо облачно со сончеви периоди. Во попладневните часови ќе има повеќе сонце, а ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура  од 3 до 9, а дневната од 12 до 17 степени.

 

Од АМСМ  известуваат дека сите магистрални и регионални патни правци низ земјата се одвиваат без забрани наместа по влажни коловози. Оттаму им препорачуваат на возачите за да обрнат поголемо внимание на патните  правци Дебар – Струга, Маврово – Дебар, Катланово – Велес и Демир Капија – Удово  каде има појава на одрони. Поради реконструкција на магистралниот пат М-1 делница Катланово – Велес каде има поставено и сообраќајна сигнализација на возачите им се препорачува повнимателно да управуваат со своите возила.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Исто така АМСМ ги потсетува возачите на законската обврска за поседување на зимската опрема во возилата, независно од временските услови,која стапи на сила од 15 ноември и ќе трае до 15 март идната година.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.