Бројот на новозаболени лица од Ковид-19 секојдневно расте, погледнете кои градови имаат најмногу активни случаи

Објавено на 12 април, 2021 во 08:39

brza pomos kaj infektivna 43

12.04.2021

Вирусот се шири забрзано во земјава. Во моментов во овие градови има најголем број активен случаи на вирусот:

Скопје 63223, активни 9659
Куманово 7654, активни 1242
Прилеп 7616, активни 1081
Тетово 6702, активни 680
Битола 5326, активни 1263

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.844, бројката на оздравени пациенти е 116.780, на починати е 4.228, а бројот на активни случаи изнесува 20.836.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.