МВР: 230 санкционирани пешаци, најмногу за небезбедно преминување на улица

Објавено на 11 мај, 2022 во 10:14

Министерството за внатрешни работи во текот на денешниот ден, продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на целата држава вчера беше спроведена акциска контрола за прекршоците што ги прават пешаците, при што беа изречени вкупно 230 мерки.

-Од кои 194 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 28 за непочитување на светлосните сообраќајни знаци или знаци што ги дава полициски службеник, шест за движење или непотребно задржување на пешакот на коловоз, две за некористење на тротоар или друга површина наменета за движење на пешаците. За време на контролата регистрирани се и 129 останати прекршоци, пишува во дневниот билтен на МВР.

Оттаму информираат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Се апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот. 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.