МВР: 243 санкции за прекршоци што ги прават пешаците

Објавено на 15 декември, 2022 во 10:19

Во текот на вчерашниот ден, во периодот од 08.00 до 12.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците.

-При контролата, санкционирани се 243 пешаци од кои, 227 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин. За време на контролата регистрирани се и 106 останати прекршоци, известуваат од МВР.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.