МВР: Казнети 156 пешаци за небезбедно преминување на улица

Објавено на 4 април, 2023 во 09:49

Министерство за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден спроведен засилена акциска контрола на територија на државата за санкционирање на прекршоци коишто ги прават пешаците. За време на пет часовната акција вкупно биле казнети 177 граѓани од кои 156 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин.

-За време на контролата санкционирани се и 89 други видови на прекршоци. Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано. Сите заеднички, со почитување на правилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници, додадоа од МВР.

Дума.мк  

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.